Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Ilse Scheutzow – Pierwsza Dama życia kulturalnego w Przedwojennym Pruszczu

„Ilse Scheutzow – Pierwsza Dama życia kulturalnego w Przedwojennym Pruszczu”, czyli wystawa, która rusza w najbliższy piątek, o godzinie 17.30 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim, powstała na podstawie unikatowej dokumentacji zdjęciowej, opracowanej przez dwóch historyków pruszczańskich; Marka Kozłow i Bartosza Gondka.

Dla historii tego miasta materiały wybrane przez nich na wystawę mają wartość wyjątkową. Pozwalają one nie tylko ukazać niezwykłą postać Ilse Scheutzow, animatorkę życia kulturalnego i towarzyskiego tej miejscowości w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a potem solistki sopockiej Waldoper, ale także po raz pierwszy „ożywić” postaci ówczesnej elity miasta, pojawiające się raz po raz w rozproszonych dokumentach z tego okresu. Poznajemy ich styl życia, formy kontaktów towarzyskich, sposobu spędzania wolnego czasu. Przyglądając się fotografiom, ich opisom, działalności towarzystwa muzycznego i teatralnego Pruszcza zmienia się nasz, dotąd mglisty ogląd na temat tego, czym był Pruszcz okresu międzywojennego. Okazuje się, że nie był on dużą senną wsią za południową granicą wielkiego Gdańska. Tętniło tu życie w wielu dziedzinach na poziomie niczym nie odbiegającym od życia wielkiego sąsiada zza miedzy i tam skutecznie przenikającego.

Dzięki bogatemu materiałowi fotograficznemu niezbyt obszerna historia pisana Pruszcza tamtych lat otrzymuje nie tylko nowe, nieznane dotąd fakty, otrzymuje również swoją „twarz”. Materiał tej wystawy dostarcza nam dowodów na tak ważną dla każdej społeczności lokalnej ciągłość historyczną miejsca, uzupełniając przy okazji wiedzę na temat historii Gdańska i Sopotu. Zetkniemy się na tej wystawie z materiałami do tej pory niedostępnymi, przechowywanymi w rodzinnym archiwum rodziny Scheutzow i udostępnionymi przez wnuka Ilse, pana Alexandra Scheutzow.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E