Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

„Globulus” - nowa płyta Pawła Zagańczyka

„Globulus” - tak nazywa się nowa płyta Pawła Zagańczyka, wydana razem z Miastem Pruszcz Gdański. Materiał na niej zawarty jest podsumowaniem dziesięciu edycji Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej.

Nadrzędna idea projektu to zamówienia i prawykonania nowych utworów literatury akordeonowej. Prezentowane od 2008 roku kompozycje, stanowią ciekawą panoramę tej działalności, czego odbiciem jest materiał zawarty na płycie. Czterech polskich kompozytorów z myślą o akordeonie i instrumentach smyczkowych stworzyło cztery na wskroś różne kompozycje. Ich wspólnym mianownikiem jest akordeon, który od kilku dekad niezmiennie wzbudza zainteresowanie wielu twórców.

Na płycie nagranej w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk Paweł Zagańczyk i towarzyszący mu muzycy wykonują następujące kompozycje:

Cezary Paciorek - Toccata
Motoryczna, momentami wręcz transowa, pełna witalności wirtuozowska kompozycja to swoista synteza muzyki ludowej, jazzowej i klasycznej.

Maciej Zimka - Concerto
Utwór o wirtuozowskich zwrotach oraz rozbudowanej warstwie rytmicznej. Wyraźnie wyodrębniony jest tu środkowy odcinek molto espressivo, w którym kompozytor redukuje fakturę do trzech dialogujących ze sobą instrumentów (akordeon skrzypce, wiolonczela). Odmienna kolorystyka i tempo nadają wspomnianemu fragmentowi kontemplacyjny nastrój.|

Krzysztof Olczak - Anioły Ciemności
Utwór wyjątkowo barwny i ilustracyjny. Jego mistyczny charakter, osiągnięty za pomocą ekspresyjnej narracji czy aleatorycznych zabiegów stał się inspiracją dla malarza Stanisława Osieckiego, który stworzył obraz pod tym samym tytułem. Kompozyccja uzupełniona jest o autorską, improwizowaną kadencją akordeonisty.

Krzesimir Dębski - Musicophilia III
Kompozycja Krzesimira Dębskiego to subtelny zwrot w kierunku awangardy. Pierwsze skojarzenia przywołują muzykę Beli Bartoka, ale z zachowaniem ilustracyjności muzyki filmowej, charakterystycznej dla twórczości Dębskiego.

Aktualnie Paweł Zagańczyk przygotowuje się do premiery w Teatrze Miniatura jako autor muzyki do spektaklu "Karmazynowy Kogut" w reżyserii Marcina Marca. Pod koniec marca wspólnie z zespołem Zagan Acosutic wykona dwa koncerty w Niemczech m.in. w mieście partnerskim Pruszcz Gdańskiego Hofheim am Taunus.

drukuj („Globulus” - nowa płyta Pawła Zagańczyka)

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E