Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Podjęto uchwały uzasadniające nazwy ulic

W związku z nałożonym na samorządy lokalne obowiązkiem dekomunizacji wynikającym z „Ustawy Sejmu z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”, Rada Miasta Pruszcz Gdański w dniu 12 lipca podjęła stosowne uchwały, dotyczące miejsc budzących wątpliwości.

Prezentujemy treść uchwał w oryginalnym brzmieniu: "Z uwagi na wejście w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, powstała konieczność doprecyzowania, w sposób niebudzący wątpliwości, zakresu rozumienia przedmiotu upamiętnienia.

W przypadku placu Wyzwolenia: nazwa placu upamiętnia wydarzenia z 7 marca 1807 r. Tego dnia polscy powstańcy wspierający wojska napoleońskie po krwawej walce wyparli z terenu Pruszcza stacjonujący tu oddział Prusaków. Pruszcz został zajęty przez wojska napoleońskie w skład których wchodziły oddziały polskie.

W przypadku ul. 24 Marca: nadanie nazwy ulicy „24 Marca” związane jest z upamiętnieniem daty wybuchu „Insurekcji Kościuszkowskiej”. W dniu 24 marca 1794 r. na rynku w Krakowie miało miejsce ogłoszenie aktu powstania oraz zaprzysiężenie Tadeusza Kościuszki jako jego Naczelnika. Powyższa data jest uważana za początek insurekcji, skierowanej przeciwko carskiej Rosji.

W przypadku ul. Obrońców Pokoju: Nazwa ulicy „Obrońców Pokoju” zostaje nadana w celu upamiętnienia polskich żołnierzy – uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, pełniących służbę w celu przywrócenia pokoju i stabilizacji w krajach ogarniętych wojną".

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E