Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Informacja

Gmina Miejska Pruszcz Gdański złożyła wczoraj na Komendzie Powiatowej Policji zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez podpalenie poniemieckiego hangaru z 1943 roku, położonego przy ulicy Powstańców Warszawy.

Hangar, który stanowił element lotniczej historii Pruszcza Gdańskiego, został przejęty 3 lipca 2015 roku od dotychczasowego dzierżawcy. 5 sierpnia 2015 Urząd Miasta sformułował zapytanie ofertowe na wykonanie opinii technicznej obiektu. 25 sierpnia sformułowano zapytanie ofertowe na wykonanie opinii techniczno-konserwatorskiej, które gotowe były w listopadzie i grudniu 2015 roku, a których zadaniem było wskazanie najlepszej drogi rewitalizacji obiektu.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w opracowaniu konserwatorskim, miasto postanowiło przywrócić obiektowi funkcje lotniskową. W tym celu Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański podpisał 9 marca bieżącego roku umowę na demontaż modułowej konstrukcji, aby móc przenieść ją bliżej obecnie funkcjonującego pasa startowego i tam dokonać naprawy, a następnie ponownego zmontowania konstrukcji, tak aby od 2017 roku mogła ponownie pełnić funkcje lotniskowe. Z tytułu prac przygotowawczych miasto poniosło koszt w wysokości ponad 23 000 złotych.

Urząd informował organizacje pozarządowe, zainteresowane sprawami przyszłości hangaru, o swoich planach zagospodarowania obiektu w zgodzie z zasadami zachowania dziedzictwa kulturowego i pierwotnych cech obiektu, zwłaszcza zachowania funkcji lotniskowej. Ostatnie pismo, o mającym się rozpocząć demontażu i przenosinach, wystosowano 7 kwietnia. Dodatkowo 08.04.2016 r. odbyło się spotkanie z działkowcami, którzy zobowiązali się do posprzątania terenu sąsiadującego z obeliskiem upamiętniającym podobóz Stutthof.

Władze Miasta mają nadzieję, że już wkrótce poznamy przyczynę i ujawnieni zostaną winni tego nieszczęśliwego zdarzenia.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E