Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Pomorze walczy o większe bezpieczeństwo militarne

Pomorze walczy o zachowanie 49. Bazy Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim. Do apelu Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla przyłączyli się najważniejsi pomorscy samorządowcy. W ten sposób jednostka w Pruszczu Gdańskim staje się symbolem starań o powrót wojska w okolice trójmiejskiej metropolii i zapewnienie jej mieszkańcom większego bezpieczeństwa militarnego.

49. Baza Lotnicza, na której stacjonują śmigłowce bojowe, należące niegdyś do 49. Pułku Śmigłowców Bojowych, a obecnie do 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, to dziś ostatnia baza wojskowa znajdująca się na strategicznym, południowo-wschodnim krańcu trójmiejskiej metropolii. 

Przez kilkanaście ostatnich lat z naszych okolic w zasadzie zniknęły jednostki wojskowe. Podobny los ma spotkać do 2016 roku także 49. Bazę Lotniczą. O jej zachowanie zabiega od kilku lat Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, którzy uważa, że likwidacja jednostki to cios w żywotny interes społeczny prawie miliona mieszkańców aglomeracji i miejscowości położonych wokół niej. Stanowisko  Burmistrza Janusza Wróbla wsparł Marszałek Województwa oraz Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. W ten sposób protest przeciwko likwidacji 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim staje się symbolem braku zgody mieszkańców Pomorza na dalsze rozbrajanie tego rejonu kraju.

W liście, podpisanym przez Mieczysława Struka, Pawła Adamowicza, Wojciecha Szczurka, Jacka Karnowskiego, Janusza Wróbla, Stefana Skoniecznego i Cezarego Bieniasz-Krzywca, skierowanym do Prezydenta i Premier RP oraz Marszałka Sejmu i władz wojskowych, czytamy: …Jako włodarze, marszałek, prezydenci, starostowie, burmistrzowie, którym leży na sercu dobro i bezpieczeństwo naszych mieszkańców, uważamy, że najwyższy czas skończyć z ograniczaniem militarnego potencjału okolic naszej aglomeracji, leżącej zaledwie 100 kilometrów od granicy państwowej z Obwodem Kaliningradzkim. Bowiem w wyniku tych decyzji milion obywateli kraju pozbawiany jest nie tylko jednostek, będących miejscami pracy, powodem do dumy, ale też elementarnego poczucia bezpieczeństwa…

… uważamy, że jako osobom działającym z mandatu i woli społeczeństwa, naszym obowiązkiem jest zwrócić uwagę wojskowym i politykom, że armia utrzymana jest także z podatków miliona naszych mieszkańców, którzy mają prawo – podobnie jak nasi rodacy, zamieszkali w innych częściach Polski, w których nie ogranicza się obecności wojska i należącej do niego infrastruktury, czuć się u siebie bezpiecznie.

– To dla mnie bardzo ważne, że za utrzymaniem jednostki są wszyscy Prezydenci i Marszałek – mówi Janusz Wróbel. – To wyraz woli, dzięki której wspólnie rozpoczniemy prace nad rzecz większego bezpieczeństwa militarnego Pomorza.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E