Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Wystawa "Papież wolności"

W piątek, 5 września 2014 o godz. 12.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim zostanie otwarta wystawa planszowa pt. Papież wolności.

Wystawa została przygotowana z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP przez Europejskie Centrum Solidarności i Centrum Myśli Jana Pawła II, przy współpracy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Civitas Christiana i Muzeum Historii Polski, dzięki wsparciu Poczty Polskiej, Banku Pocztowego i Agencji East News. Jest objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Koncepcja wystawy poprowadzi widza przez „papieski szlak wolności” wiodący od chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku, poprzez wydarzenia Sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu, pielgrzymki do Ojczyzny, wybory w 1989 roku, upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, po czasy budowy nowego ładu świata, znaczonego Jego wezwaniem do tworzenia demokracji i wolnego społeczeństwa opartych na wartościach moralnych: prawdzie, sprawiedliwości i solidarności.

Trzydzieści sześć pionowych tablic formatu 100x180 cm zawiera wybór fragmentów homilii i listów Jana Pawła II oraz ilustrujące je fotografie uznanych autorów: Wojciecha Łaskiego, Ryszarda Rzepeckiego, Stanisława Składanowskiego, Wojciecha Milewskiego, Bogusława Nieznalskiego, Janusza Bałandy Rydzewskiego, Leszka Biernackiego, Zygmunta Błażka, Krzysztofa Korczyńskiego, Giedymina Jabłońskiego, Zenona Miroty, Jerzego Kośnika, Jacka Awakumowskiego, Krzysztofa Jakubowskiego, Marka Kaliszczaka, Jeana Cloude Delmasa, Sławomira Fiebiga, Macieja Mikulskiego, Anny Beaty Bohdziewicz, Lubomira Kotek, Gerarda Julien, agencji East News. Na planszy tytułowej wykorzystano fotografię Wojciecha Milewskiego.

Wystawa była jednocześnie eksponowana w Warszawie na Placu Zamkowym i w Instytucie Polskim w Rzymie, zaś w Gdańsku – początkowo w kościele św. Jana podczas transmisji Mszy Świętej Kanonizacyjnej, a następnie w Bazylice Mariackiej i kościele p.w. Bożego Ciała na Morenie.

W Pruszczu Gdańskim będzie można ją oglądać do 18 września. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00 do Centrum Kultury i Sportu, przy ul. Chopina 34. Wstęp wolny.

 

Główny organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Scenariusz: Łukasz Kobeszko i Łukasz Ofiara / Centrum Myśli Jana Pawła II.

Koordynacja: Łukasz Ofiara

Współpraca: Grażyna Goszczyńska / ECS

Projekt artystyczny: Marek Mikulski, Maciej Mikulski

 

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E