Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Wyjątkowe rzeźby w roku kanonizacji Papieża Polaka

26 kwietnia na Placu Jana Pawła II, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel odsłoni zespół kameralnych rzeźb, znaczących drogę do Świętości Jana Pawła II.

-  Od dawna zastanawialiśmy się, w jaki sposób mocniej przypisać plac, będący jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych w mieście, do osoby Papieża Polaka. Szukaliśmy jednak rozwiązania, które nie będzie kolejnym dużym przedstawieniem figuralnym – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. – Tym „czymś” są właśnie kameralne rzeźby  krakowskiego profesora Czesława Dźwigaja, które od przyszłego tygodnia składać się będą na "Via Sancta" Jana Pawła II. 

Rzeźby, formą i formatem przystosowane do poznawania ich przez osoby z dysfunkcją wzroku, przedstawiają przekraczanie przez  Ojca Świętego kolejnych bram – tych realnych, architektonicznych, od Katedry Wawelskiej w Krakowie, gdzie dojrzewało jego kapłaństwo, po bramę Bazyliki św. Piotra w Rzymie, oraz tych symbolicznych, wykreślonych przez sylwetkę Matki Bożej z cudownego obrazu w sanktuarium w Częstochowie czy bramę z łukiem świętej aureoli Matki i Syna oraz Bramę Niebios, kiedy przyszło mu pójść do Domu Ojca.

Profesor Czesław Dźwigaj to jeden z najbardziej znanych, współczesnych, krakowskich artystów. W jego bogatym dorobku znajdziemy między innymi pomniki: Grudnia ‘70 w Szczecinie, Marszałka Józefa Piłsudskiego, I.J. Paderewskiego w Krakowie, Nikifora w Krynicy-Zdroju i Henryka Sienkiewicza w Parku Villa Borghese w Rzymie. Zrealizował też blisko 70 pomników Jana Pawła II w kraju i za granicą, m.in. w Chicago, Phoenix, Wyandotte (USA), Posadas (Argentyna), Hanowerze i Herdorf – Dermbach (Niemcy), Rzymie, Dux (Liechtenstein), Fatimie (Portugalia) i  Lourdes (Francja). Jest też jednym z niewielu współczesnych artystów, którego praca – Epitafium Cypriana K. Norwida – zdobi Katedrę na Wawelu.

Uroczystość odsłonięcia rzeźb Via Sancta Jana Pawla II rozpocznie się mszą świętą 26 kwietnia 2014 roku o godzinie 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. O 20.15 rozpocznie się przemarsz z różańcem na Plac Jana Pawła II. Piętnaście minut później nastąpi odsłonięcie zespołu rzeźb.

  • Via Sancta Jana Pawła II
    Via Sancta Jana Pawła II

drukuj ()

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E