Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Parada z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja

Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, zaprasza całe rodziny do wspólnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

Ramowy program obchodów, wraz z orientacyjnymi godzinami:                                

12.00   Msza Święta w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

12.45  Parada z towarzyszeniem Pstrong Orkiestry i żołnierzy z 49 Bazy Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim  Przemarsz ulicą Chopina na Plac Jana Pawła II

13.00   Oficjalne uroczystości pod pomnikiem na Placu Jana Pawła II

13.15   Przemarsz do Parku przy ulicy Kossaka / ks. Waląga

13.30 Piknik rodzinny, koncert muzyki polskiej, stoiska rekonstrukcyjne z okresu napoleońskiego

16.00   Zakończenie uroczystości
 

PSTRONG ORKIESTRA

Jest to orkiestra dęta o ugruntowanej pozycji artystycznej. W swoim dorobku ma liczne wyjazdy na międzynarodowe spotkania orkiestr MUSIKPARADE w Niemczech i Austrii. Formacja istnieje od 1995 roku i jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Stan osobowy orkiestry to trzydziestu pięciu muzyków oraz piętnaście tombour-majorek oraz pomponistek. Repertuar orkiestry to dynamiczne i barwne popisy paradnej musztry.


STANOWISKA REKONSTRUKCYJNE – WIEK XIX, OKRES NAPOLEOŃSKI

Zaprezentowane stanowiska rzemieślnicze, będą nawiązywały do okresu napoleońskiego. Dzięki nim mieszkańcy Pruszcza oraz wszyscy przybyli goście, poznają dawne zwyczaje aranżowania wnętrz, takich jak: kantyna, apteczka z elementami kuchni, warsztat kafelkarza czy chata rybaka.

Przy wystawionych stoiskach będzie można skosztować tradycyjnych konfitur,  napić się ulubionej herbaty rosyjskich kupców podróżujących po Dalekim Wschodzie lub czarnej herbaty z samowaru a także spróbować kawę przygotowaną według XIX receptury.

Rekonstruktorzy zaprezentują historyczny wynalazek: Camera Obscura. Jest to prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz, a który jest pierwowzorem dzisiejszego aparatu fotograficznego. Camera Obscura służyła astronomom do obserwacji rocznych torów, po jakich porusza się słońce, plam słonecznych i księżyca. Służyła też jako pomoc przy wykonywaniu rysunków a sam mistrz, Leonardo da Vinci używał go do pomocy przy określaniu perspektywy. Schowany za kotarą fotograf wykona pamiątkowe zdjęcie, które będzie można otrzymać na skrzynkę mailową.

Atrakcją kierowaną do najmłodszych będzie m.in. warsztat kafelkarza, gdzie dzieci własnoręcznie pomalują płytkę, którą jako niecodzienny souvenir zabiorą do domu.


FAKTORIA

Jednocześnie zapraszamy do wspólnej, rodzinnej zabawy do Faktorii w Pruszczu Gdańskim! Przez cały majowy weekend, od 1 do 5 maja, plac rekonstruktorów pruszczańskiej Faktorii przerodzi się w teren rodzinnego pikniku. Zapowiadamy moc atrakcji w historycznym klimacie. Ogniska, gry i zabawy plebejskie oraz plac zabaw dla dzieci z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń całej rodzinie.

Specjalnie na tę okoliczność powstaje plac zabaw oraz akcesoria do przeróżnych drużynowych gier, rodzinnych i indywidualnych pojedynków. Chętni spróbują pokonać dystans na wieloosobowych nartach, staną do walki na worki krocząc po belce, zobaczą jak świat wygląda ze szczudeł, spróbują swoich sił w staroskandynawskiej grze Kubb.

Zapraszamy, aby przekonać się, jak zabawne mogą być rozrywki naszych przodków sprzed setek lat. Zabawy plebejskie takie jak moczymorda, wyścigi w workach, biegi na trzech nogach, wspinaczka po słupie, rzuty do celu czy nawet przeciąganie liny, to doskonała zabawa i alternatywa dla codziennych zajęć.

Gwarantujemy wspaniałą zabawę i zachęcamy do zabrania piknikowego kosza!

*Obowiązują bilety wstępu
Więcej informacji na stronach:www.faktoria-pruszcz.pl

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E