Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Jest przetarg na drugi, miejski, etap remontu Kanału Raduni

Latem rozpocznie się drugi etap remontu Kanału Raduni. Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim ogłosiło właśnie przetarg na kolejny jego odcinek – znajdujący się w Pruszczu Gdańskim.

Remont Kanału Raduni to największe i najdroższe przedsięwzięcie w historii Powiatu Gdańskiego,  który wziął na siebie rolę inwestora zastępczego. – W czerwcu powiat kończy  pierwszy etap. W lipcu rusza zaś drugi – trudniejszy, w centrum miasta. Przebudowa wykonywana jest w ramach programu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Powiat Gdański".

Kanał Raduni to jeden z największych i najstarszych obiektów hydrotechnicznych w okolicach Trójmiasta. Najstarszą wiadomość o Kanale Raduni znajdujemy w 1338 roku w przywileju dla Oruni. W dokumentach gdańskich kanał pojawia się w roku 1342. Oprócz napędzania młynów i zakładów przemysłowych (stąd jego pierwsza nazwa „Młynówka”), dostarczał wodę pitną do studzien na terenie Gdańska. 13,5 kilometrowy kanał rozpoczyna się śluzą, wybudowaną przez Krzyżaków w 1347 roku, tuż przed Pruszczem. Ze względu na strategiczne znaczenie obiektu, w średniowieczu i czasach nowożytnych, był on strzeżony przez specjalne umocnienie – basteję, która znajdowała się gdzieś pomiędzy śluzą a kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E