Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

O mieście

Miasto Pruszcz Gdański wchodzi w skład Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego i jest położone zaledwie 10 km od centrum Gdańska, na styku Żuław Gdańskich i Pojezierza Kaszubskiego. Miasto stanowi gospodarczą i kulturalną stolicę powiatu gdańskiego. Zajmuje obszar 16,5 km2 i liczy ponad 27 tysięcy mieszkańców.

Centrum miasta
Centrum miasta (fot. J. Swis)
Plac im. Jana Pawła II
Plac im. Jana Pawła II (fot. S. Czalej)
Wozownia
Wozownia (fot. J. Swis)

Pruszcz Gdański to ważny węzeł komunikacji samochodowej i kolejowej. Leży w rozwidleniu głównych krajowych arterii komunikacyjnych Gdańsk - Warszawa i Gdańsk - Łódź. Dodatkowym atutem miasta jest bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy Trójmiasta i autostrady A1, łączącej północ kraju z południem. To właśnie tutaj przy węźle autostrady A1 znajduje się Bałtycka Strefa Inwestycyjna. Na jej terenie swoje siedziby ulokowało wiele znanych firm, m.in. Investa, Crown Cork, Poczta Polska czy LPP S.A.

Bałtycka Strefa Inwestycyjna
Bałtycka Strefa Inwestycyjna (fot. J. Swis)
Węzeł autostrady
Węzeł autostrady (fot. J. Swis)
Kanał Raduni
Kanał Raduni (fot. S. Czalej)

W centrum miasta stworzona została nowoczesna zabudowa mieszkaniowo-usługowa, za którą miasto w 2009 r. otrzymało Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną.

Centrum miasta
Centrum miasta (fot. J. Swis)
Centrum miasta
Centrum miasta (fot. J. Swis)
Centrum miasta
Centrum miasta (fot. M. Pycka)

Rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystyczno-archeologicznym w skali całego kraju. Jest to miejsce pełne życia, łączące historię z teraźniejszością, w którym odwiedzający czują ducha dawnych czasów. W skład Faktorii wchodzą: Chata Wodza – ekspozycja muzealna, będąca połączeniem najnowszych rozwiązań multimedialnych z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów, Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią, Chata Bursztyniarza – rekonstrukcja miejsca pracy wraz z wyrobami tego rzemieślnika, Chata Kowala – precyzyjnie odtworzone domostwo i kuźnia.

Faktoria
Faktoria (fot. J. Swis)
Chata Kowala
Chata Kowala (fot. J. Swis)
Pokaz sokolnictwa
Pokaz sokolnictwa (fot. J. Swis)

Teren Faktorii jest wykorzystywany do organizacji imprez plenerowych, koncertów muzycznych i innych przedsięwzięć artystycznych. W bezpośrednim sąsiedztwie Faktorii powstał Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy z amfiteatrem, placem zabaw dla dzieci, boiskiem wielofunkcyjnym i skate parkiem. W ramach Faktorii Kultury odbywa się tutaj wiele imprez o charakterze kulturalnym, m.in. spektakle Sceny Letniej Teatru Wybrzeże, koncerty muzyczne, kabaretony i przedstawienia dla dzieci. W pobliżu parku krzyżują się szlaki turystyczne, takie jak: Szlak Elektrowni Wodnych Raduni, Szlak Mennonitów oraz Szlak Bursztynowy, łączący Faktorię z Gdańskiem.

Dni Pruszcza
Dni Pruszcza (fot. J. Swis)
Rekonstrukcje historyczne
Rekonstrukcje historyczne (fot. J. Swis)
Faktoria Kultury
Faktoria Kultury (fot. J. Swis)

W centrum miasta kryje się najcenniejszy zabytek - gotycki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. W świątyni zachowało się rzeźbione w drewnie i polichromowane wyposażenie, m.in. renesansowa ambona, galeria i barokowy prospekt organowy. Do 1945 r. znajdował się tu także antwerpski ołtarz z XVI w., który obecnie jest cennym eksponatem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (fot. S. Czalej)
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (fot. J. Swis)
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (fot. S. Czalej)

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

http://pruszcz-gdanski.pl
http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E