Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Historia miasta

Korzenie osadnictwa na terenie obecnego miasta Pruszcza sięgają VI w. p.n.e. Od pierwszych wieków naszej ery, dzięki bliskości morza osada bujnie się rozwijała. W okresie wpływów rzymskich Pruszcz był prawdopodobnie głównym portem przy ujściu Wisły, dużym ośrodkiem wytwórczym oraz ważnym punktem na szlaku bursztynowym. Świadectwem dawnej świetności są odkryte później groby, urny grzebalne i różnego rodzaju wyroby z brązu, szkła, bursztynu oraz monety arabskie i rzymskie z odległej przeszłości.

Załamanie przyniosły siły przyrody - nastąpił spadek poziomu wód morskich, którego konsekwencją była utrata nadmorskiego położenia i wyludnienie. Lepsze czasy przyszły wraz z pojawieniem się na północy bliskiego sąsiada - Gdańska. Datą historyczną jest rok 1307 - wtedy po raz pierwszy pojawiła się nazwa Pruszcz. Czterdzieści lat później zbudowano śluzę i wytyczono nowe koryto rzeki.

Kanał dostarczał wodę pitną dla Gdańska oraz wodę potrzebną do napędzania urządzeń przemysłowych i wypełnienia fos miejskich. Wzrosła ranga miasta, ale jednocześnie narażone ono zostało na ataki. W 1367 r., dzięki odnowieniu lokacji przez komtura krzyżackiego, Pruszcz stał się pełnoprawną wsią z licznymi przywilejami, ale i obowiązkami.

Od tego czasu aż po wiek XVII wieś przechodziła wzloty i upadki - intensywny rozwój przerywany był najazdami i rabunkami, po których znowu wracały czasy świetności. Pozytywnie oddziaływało jednak zawsze sąsiedztwo Gdańska. Wiek XIX to wiek inwestycji - powstała wówczas cukrownia, szkoła, szpital, utwardzona została droga gdańsko-tczewska, zbudowano linię kolejową.

W roku 1920 Pruszcz znalazł się w obszarze utworzonego na mocy traktatu wersalskiego, Wolnego Miasta Gdańska. Był to początek kolejnego pomyślnego okresu ekonomicznego w dziejach Pruszcza - w latach dwudziestych zbudowano elektrownię, młyn, a także lotnisko. Mało znanym jest fakt, że w roku 1942 Pruszcz stał się dzielnicą Gdańska, stanowiąc jego zaplecze mieszkaniowe i militarne. Działania wojenne spowodowały duże zniszczenia, znacznie zmniejszyła się także liczba mieszkańców.

Po wojnie Pruszcz został już samodzielnym miastem, a w roku 1951 uzyskał do swej nazwy dopisek Gdański. Powojenna historia Pruszcza związana jest zarówno z rozwojem przemysłowym, jak i rolnictwem. Rok 1990 zapoczątkował czas samorządów lokalnych. Obecnie Pruszcz jest gminą miejską, terytorialnie zajmującą obszar miasta. Po reformie administracyjnej stał się na powrót siedzibą powiatu gdańskiego.

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E