Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

O mieście

Hofheim, położone jest zaledwie kilkanaście kilometrów od Frankfurtu nad Menem, liczy sobie ponad 40.000 mieszkańców. Podobnie jak Pruszcz Gdański jest częścią dużej aglomeracji. Położone na skraju zalesionego masywu górskiego Taunus, z wyjątkowo klimatycznym Starym Miastem, pełnym sklepów i kawiarni. Działa tam wspaniały teatr letni oraz odbywają się koncerty muzyki klasycznej. W miejskiej hali odbywają się przedstawienia teatralne, kabaretowe i koncerty. Hofheim jest również gospodarzem wielu plenerowych festiwali, które przyciągają tysiące ludzi z okolic.

Miasto posiada także Muzeum Miejskie zbudowane na fundamencie XVIII - wiecznego zabytkowego gospodarstwa, gdzie podziwiać można stałą kolekcję lokalnej historii oraz cztery nowe wystawy rocznie.  Jest tu też park wodny, przyciągający prawie 500.000 gości rocznie oraz pole golfowe.

Strona internetowa miasta www.hofheim.de

 • Hofheim,Fot.M.Pycka
  Hofheim (fot. M.Pycka)
 • Hofheim,Fot.M.Pycka
  Hofheim (fot. M.Pycka)
 • Hofheim,Fot.M.Pycka
  Hofheim (fot. M.Pycka)

Partnerstwo

29 lutego 2012 roku Rada Miasta Pruszcz Gdański upoważniła Burmistrza Pruszcza Gdańskiego do podpisania dokumentu partnerstwa miast pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Hofheim. Dokument podpisany został 25 kwietnia 2012 roku w Hofheim. 19 września 2012 roku w Pruszczu Gdańskim miasta podpisały także list intencyjny w którym obie strony wyraziły wolę zintensyfikowania i poszerzenia o nowe elementy istniejącej już współpracy w zakresie wspólnego poznawania i szerzenia dziedzictwa kulturowego obu regionów.

 • Podpisanie partnerstwa,Hofheim,2012r.
  Podpisanie partnerstwa,Hofheim,2012r.
 • Podpisanie listu intencyjnego w Pruszczu Gd., 2012r.
  Podpisanie listu intencyjnego w Pruszczu Gd., 2012r.
 • Uroczystość podpisania Listu intencyjnego w Pruszczu...
  Uroczystość podpisania Listu intencyjnego w Pruszczu Gd., 2012r.

Zawarcie dokumentu partnerstwa to oficjalne przypieczętowanie współpracy, która rozwijała się od 2008 roku. Miasta współpracują nie tylko na płaszczyźnie samorządowej, ale także szkolnej. Uczniowie z ZSO nr 1 wspólnie z młodzieżą z Hofheim realizują projekty edukacyjne. Młodzież niemiecka gości w naszych domach i odwrotnie.

Współpraca z Hofheim to nie tylko szkoły. W 2012 odbyła się także wystawa fotograficzna, na której prezentowane były zdjęcia Jacka Świsa. To początek szerszej współpracy kulturalnej, którą mamy zamiar poszerzyć o innych artystów i twórców, którzy chcieliby zaprezentować się także w Europie. Wraz z Hofheim planujemy uruchomić absolutnie otwartą wymianę prac malarskich, warsztaty muzyczne, czy program zajęć plastycznych dla uzdolnionej młodzieży.

 • Wizyta uczniów z Hofheim, 2011 r.,Fot.P.Grochowska
  Wizyta uczniów z Hofheim, 2011 r.,Fot.P.Grochowska
 • Wystawa fotografii "Ziemia",Hofheim 2012r.
  Wystawa fotografii "Ziemia",Hofheim 2012r.

Od września 2012 także pracownicy Urzędu mają możliwość poszerzania swoich kwalifikacji. We wrześniu w Pruszczańskim magistracie gościły urzędniczki z Hofheim. W listopadzie trzy pracownice pruszczańskiego urzędu odbyły staż w Niemczech. Takie wymiany stwarzają możliwość podniesienia jakości współpracy międzynarodowej poprzez podniesienie kwalifikacji oraz wykorzystanie doświadczenia międzynarodowego obu partnerów. Partnerstwo samorządów stwarza okazję, aby ich pracownicy wymieniali doświadczenia i podnieśli swoje kwalifikacje.

 

 • Staż urzędniczy w Pruszczu Gd.,2012 r.,Fot.P.Grochowska
  Staż urzędniczy w Pruszczu Gd.,2012 r.,Fot.P.Grochowska
 • Staż urzędniczy w Pruszczu Gd.,2012 r.,Fot.P.Grochowska
  Staż urzędniczy w Pruszczu Gd.,2012 r.,Fot.P.Grochowska
 • Pruszczańskie urzędniczki w Hofheim 2012 r., Fot.W.Gawkowski
  Pruszczańskie urzędniczki w Hofheim 2012 r., Fot.W.Gawkowski

Partnerstwo miast to także coroczne spotkania partnerskie na których omawiane są szczegóły wspólnie realizowanych projektów. Opracowane  z partnerem niemieckim na spotkaniach program wymian urzędników, mieszkańców, młodzieży oraz grup sportowych pozwala na dalsze wspieranie kontaktów i więzi pomiędzy mieszkańcami obu miast, wymianę doświadczeń oraz aktywne spędzanie czasu przez mieszkańców.

 • Spotkanie partnerskie, Pruszcz Gd. 2009r., Fot.UM
  Spotkanie partnerskie, Pruszcz Gd. 2009r.,Fot.UM
 • Konferencja prasowa Hofheim 2012 r., Fot.P.Grochowska
  Konferencja prasowa Hofheim 2012r., Fot.P.Grochowska
 • Spotkanie na Faktorii, 2012r.,Fot.P.Grochowska
  Spotkanie na Faktorii, 2012r.,Fot.P.Grochowska

W marcu 2013 r. Miasto Pruszcz Gdański otrzymało zaproszenie do odwiedzenia naszego partnerskiego miasta. W październiku z kilkudniową wizytą pojedzie do Niemiec grupa nauczycieli i uczniów pruszczańskich szkół , członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawicieli Urzędu Miasta oraz innych pruszczańskich instytucji. Tematem przewodnim wyjazdu jest „Aktywność osób starszych i solidarność międzypokoleniowa”.  Przewidzianych jest szereg seminariów i spotkań. W ramach wyjazdu planowane są także spotkania związane ze współpracą szkół (wymiana uczniów), organizowaniem staży urzędniczych, a także wspólnej działalności sportowej. Październik to miesiąc w którym w Hofheim odbywa się Gallusmarkt - najstarszy kiermasz miejski miasta podczas którego promować będziemy nasze miasto. Mieszkańcy Hofheim będą gościć Pruszczan w swoich domach.

W październiku 2013 r. nasze miasto odwiedziła 40 osobowa grupa przedstawicieli Lions Club Hofheim. Lions Club to organizacja skupiająca członków na zasadzie wolontariatu. Niesie wsparcie najbardziej potrzebującym na wszystkich kontynentach.  Jest to jedna z największych organizacji na świecie -  ponad milion osób, 45 tysięcy klubów w około 200 krajach. Po spotkaniu w Urzędzie Miasta goście odwiedzili puszczańską Faktorię.

 • Spotkanie w Pruszczu Gd, (fot.P.Grochowska)
  Spotkanie w Pruszczu Gd, (fot.P.Grochowska)
 • Spotkanie w Pruszczu Gd, (fot.P.Grochowska)
  Spotkanie w Pruszczu Gd, (fot.P.Grochowska)
 • Spotkanie w Pruszczu Gd, (fot.P.Grochowska)
  Spotkanie w Pruszczu Gd, (fot.P.Grochowska)

W październiku 2013 roku 45 osobowa grupa przedstawicieli Pruszcza Gdańskiego odwiedziła nasze partnerskie miasto w Niemczech. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem w Urzędzie Miasta , gdzie gości przywitali burmistrzyni Hofheim – Gisela Stang oraz Przewodniczący Związku Miast Partnerskich Jörg Bastian. Zaproszony przez władze miasta Thomas Mann z Parlamentu Europejskiego uroczyście otworzył wystawę "Jesteśmy w Europie - Europa obywateli".

 • Urząd Miasta w Hofheim, (fot.M.Pycka)
  Urząd Miasta Hofheim, (fot.M.Pycka)
 • Burmistrzyni Gisela Stang wita gości z Polski, fot(M.Pycka)
  Burmistrzyni Gisela Stang wita gości z Polski, fot(M.Pycka)
 • Wystawa "Jesteśmy w Europie - Europa dla obywateli",...
  Wystawa "Jesteśmy w Europie - Europa dla obywateli", (fot.M.Pycka)

Uczniowie wraz z nauczycielami z Katolickiej Szkoły Niepublicznej, Zespołu Szkół Nr 4, uczniowie z Hofheim, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele Urzędu Miasta mieli okazję wziąć udział w warsztatach bębniarskich. Ich uczestnicy wystąpili przed publicznością podczas ceremonii otwarcia Gallusmarkt – najstarszego kiermaszu miejskiego.

Gallusmarkt był świetną okazją do promowania naszego miasta i Faktorii. Na stoisku promocyjnym prezentowane były prace osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Pruszcza Gdańskiego, którzy specjalnie na tą okazję przygotowali m.in. kolorowe szklane witraże, drewniane świeczniki i biżuterię. WTZ są placówką terapeutyczną oferującą osobom niepełnosprawnym wsparcie w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści przebywający w Hofheim chętnie odwiedzali nasze stoisko aby uzyskać informacje o mieście i regionie. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem, już drugiego dnia w niemieckiej gazecie Main-Taunus Kreisblatt ukazał się artykuł o naszym mieście.

Informacje na temat naszej wizyty w Niemczech ukazały się również na stronach internetowych gazet  Hofheimer Zeitung i Frankfurter Rundschau.

 • Występ grupy bębniarskiej, (fot.M.Pycka)
  Występ grupy bębniarskiej, (fot.M.Pycka)
 • Prezentacja prac podopiecznych z WTZ (fot.M.Pycka)
  Prezentacja prac podopiecznych z WTZ (fot.M.Pycka)
 • Wspólne stoisko promocyjne miasta Pruszcz Gdański i...
  Wspólne stoisko promocyjne miasta Pruszcz Gdański i Stowarzyszenia na Rzecz Partnerstwa Miast w Hofheim

Tematem przewodnim wyjazdu była „Aktywność osób starszych i solidarność międzypokoleniowa”, dlatego w związku z tym zorganizowane zostały spotkania i seminaria związane z tą tematyką. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili między innymi kompleks mieszkaniowy dla osób starszych w Kriftel. Wzięli również udział w spotkaniu dotyczącym działalności seniorów w Hofheim.

W ramach wyjazdu zorganizowane zostały również spotkania dotyczące wspólnej działalności sportowej a także współpracy szkół. Mamy nadzieję, że zaowocuje to wspólnym projektem edukacyjnym polegającym na wymianie uczniów.

 • Spotkanie dot.działalności seniorów w Hofheim...
  Spotkanie dot.działalności seniorów w Hofheim (fot.P.Grochowska)
 • Spotkanie z urzędnikami w Hofheim, (fot.M.Pycka)
  Spotkanie z urzędnikami w Hofheim, (fot.M.Pycka)
 • Spotkanie podsumowujące pobyt w Hofheim, (fot.M.Pycka)
  Spotkanie podsumowujące pobyt w Hofheim, (fot.M.Pycka)

Pruszczańskie urzędniczki odwiedziły koleżanki w niemieckim ratuszu, gdzie dyskutowano na temat wymian urzędników.  Takie wizyty to niepowtarzalne okazje, aby pracownicy wymieniali doświadczenia i podnosili swoje kwalifikacje.

Mieszkańcy Hofheim gościli Pruszczan w swoich domach, co pozwala na dalsze wspieranie kontaktów i więzi pomiędzy mieszkańcami obu miast, wymianę doświadczeń oraz aktywne spędzanie czasu przez mieszkańców.

We wrześniu 2014 roku z rewizytą do naszego miasta przyjedzie kilkudziesięcioosobowa grupa przedstawicieli miasta Hofheim. Już teraz serdecznie zapraszamy!

W styczniu 2014 roku członkowie Lions Club z naszego partnerskiego miasta Hofheim am Taunus przekazali 500 euro na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  Koło w Pruszczu Gdańskim. Kierownik Referatu Gospodarki Terenami i przedstawicielka Lions Club Gdańsk Amber Jadwiga Michałkiewicz w imieniu Lions Club Hofheim wręczyła wychowankom oraz Dyrektor Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych  czek o wartości 500 Euro.Pieniądze przeznaczone zostaną na cele remontowe w ośrodku.

 • Uroczyste wręczenie czeku, fot.P.Grochowska
  Uroczyste wręczenie czeku, fot.P.Grochowska
 • Uroczyste wręczenie czeku, fot.P.Grochowska
  Uroczyste wręczenie czeku, fot.P.Grochowska
 • Uroczyste wręczenie czeku, fot.P.Grochowska
  Uroczyste wręczenie czeku, fot.P.Grochowska

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

 • http://pruszcz-gdanski.pl
  http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E