Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Jakość powietrza w naszym mieście

Wygląda na to, że w tym roku sezon grzewczy może potrwać nieco dłużej niż wszyscy mogli się spodziewać. W związku z tym warto poruszyć kilka spraw, związanych z wytwarzaniem i konsumpcją ciepła w mieście Pruszcz Gdański.

Pamiętajmy, że kategorycznie zabronione jest spalanie odpadów w piecach węglowych. Jeżeli dym wydostający się z komina ma niejednolitą barwę, jest bladopomarańczowy lub bury oznacza to, że do pieca wrzucane są plastiki, puszki, obierki czy stare ubrania. Poinformujmy o tym Straż Miejską, która ma prawo wejść na teren nieruchomości i skontrolować kotłownie. Prosimy, aby w celu minimalizowania zadymienia powstającego podczas palenia paliwem stałym (węglem lub koksem) stosować metodę rozpalania od góry. Ta sprawdzona metoda pozwala dopalić dym, czyli ogrzewać taniej i czyściej nawet starym piecem węglowym.

Odsyłamy do strony Urzędu Miasta, gdzie szczegółowo opisano jak prawidłowo palić od góry (https://www.pruszcz-gdanski.pl/723,ogloszenia?tresc=6430).

Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana przestarzałych pieców węglowych na piece gazowe lub inne wykorzystujące odnawialne źródła energii. W kwietniu, kolejny raz Gmina Miejska Pruszcz Gdański zamierza, przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, rozpocząć nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła.

Jednocześnie uspokajamy, że pomimo sygnałów o bardzo złej jakości powietrza na terenie naszego miasta Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, prowadzący pomiary jakości powietrza, nie stwierdził przekroczeń na terenie naszego miasta.

Zachęcamy do zapoznania się z roczną oceną jakości powietrza w województwie pomorskim (raport za 2016 r.) opublikowaną na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku (https://www.gdansk.wios.gov.pl/images/files/ios/oceny/or2016.pdf).

Stan ten potwierdziły niezależne badania przeprowadzone na zlecenie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański na przełomie listopada i grudnia 2015 r. za pomocą profesjonalnej stacji pomiarowej. Wyniki były zadowalające. W trakcie 14 dni pomiarowych na Osiedlu Wschód odnotowano tylko jedno przekroczenie dopuszczalnego dobowego stężenia PM10, z kolei na Osiedlu Nad Radunią w analizowanym okresie odnotowano dwukrotne przekroczenie dopuszczalnego dobowego stężenia PM10.  Pomiary obejmowały również pył zawieszony PM2,5. W zakresie tego pyłu norma określa tylko dopuszczalne roczne stężenie masowe tego zanieczyszczenia. W przypadku naszego miasta, aby móc dokładnie porównać wyniki przeprowadzonych pomiarów z normą należałoby prowadzić badania przez cały rok. Podchodząc do tego poglądowo można stwierdzić, że jedno przekroczenie (powyżej normy rocznej) w przypadku PM2,5 odnotowano na Osiedlu Wschód, a trzy przekroczenia na Osiedlu Nad Radunią. Zmierzone dobowe stężenia PM2,5 były zawsze niższe od stężeń PM10, a ich wyniki są ze sobą wyraźnie skorelowane.

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska niskokosztowe czujniki dostępne na rynku nie mogą być traktowane jako źródło wiarygodnych danych o stanie powietrza. Takie czujniki może nabyć każdy i za pomocą stworzonego przez producenta oprogramowania publikować wyniki online. Pamiętajmy, że tego typu czujnik nie posiada certyfikatu równoważności z metodą referencyjną, a zatem nie mogą być stosowane do oficjalnych pomiarów jakości powietrza. Istotną rzeczą jest też właściwe, autoryzowane posadowienie czujnika.

Uważamy, że najwłaściwszą formą dbałości o nieustanną poprawę jakości powietrza w Pruszczu Gdańskim jest specjalnie opracowany program składający się z:
- programu dopłat do wymiany przestarzałych pieców,
- konwersji ogrzewania klasycznego na gazowe,
- termomodernizacji budynków użyteczności publicznej,
- działań edukacyjnych.

Wszystkim mieszkańcom zainteresowanym bieżącym stanem powietrza polecamy  wiarygodne i rzetelne informacje dotyczące stanu jakości powietrza w województwie pomorskim publikowane na stronach www.airpomerania.pl i www.gios.gov.pl.

drukuj (Jakość powietrza w naszym mieście)

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E

baner toplayer
Faktoria Kultury 2018