Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Badania drzew

Pod koniec kwietnia tego roku Referat Gospodarki Komunalnej zlecił wykonanie ekspertyzy w zakresie oceny stanu zdrowotnego i statyki 5 drzew zlokalizowanych na terenie miasta Pruszcz Gdański. Drzewa, które wytypowano do przeprowadzanie badań przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykazywały symptomy świadczące o pogorszeniu ich stanu zdrowotnego, a tym samym zwiększonym ryzyku w ich otoczeniu. Przeprowadzono badania dwóch buków zwyczajnych rosnących w Parku przy ul. Obrońców Westerplatte, przy granicy z nieruchomościami zlokalizowanymi przy ul. Janka Wiśniewskiego w Pruszczu Gdańskim.

Przeprowadzono także badanie 3 pomników przyrody, w tym: wiązu szypułkowego (Park przy ul. Obrońców Westerplatte), jesionu wyniosłego (ul. Krótka 4) oraz leszczyny tureckiej (Park Miejski przy ul. Mickiewicza).

Dwa buki zwyczajne zostały wybrane do badań z uwagi na znaczne rozmiary, lokalizację oraz fakt, że niebezpiecznie przechylają się w stronę budynków mieszkalnych.

Wiąz szypułkowy leszczyna turecka została wytypowana do badań z uwagi na znaczne rozmiary, niebezpieczne rozwidlenia konarów oraz lokalizację  przy budynkach mieszkalnych.

Z kolei w systemie korzeniowym jesionu wyniosłego jesienią ubiegłego roku stwierdzono obecność owocników grzybów mogących rozkładać korzenie drzewa, a tym samym mieć wpływ na stabilność drzewa.

Podczas badań zastosowano w pierwszej kolejności ocenę wizualną stanu zdrowotnego drzew. Ocena uwzględniała cechy drzew mogące mieć wpływ na statykę: rozmiary, położenie, cechy budowy lub symptomy chorób. Dodatkowo stan korzeni badano metalową sondą arborystyczną, a stan pnia młotkiem diagnostycznym. Pomiar wnętrza pni wykonany został tomografem sonicznym, który pozwala określić poziom i zasięg rozkładu drewna poprzez kontrolę prędkości przesyłu dźwięku pomiędzy czujnikami umieszczonymi na pniu i porównanie uzyskanych wyników z prędkością dźwięku w zdrowym drewnie badanego drzewa. Dla drzew została wykonana także próba tensometryczna (obciążeniowa), mająca ocenić podatność pni na złamanie oraz stabilność w gruncie. Wynikiem pomiarów jest wartość bezpieczeństwa określająca wytrzymałość na złamanie oraz stabilność drzewa w warunkach panujących podczas orkanu.

Badania wykazały, że wszystkie drzewa w okresie badania są stabilne w gruncie i odporne na złamanie pni. Pomimo pozytywnych wyników badań wszystkie drzewa będą zgodnie z zaleceniami kontrolowane min. raz w roku. Dalsze działania będą zależne od wyników kontroli.

drukuj (Badania drzew)

  • Badanie pruszczańskich drzew
    Badanie pruszczańskich drzew
  • Badanie pruszczańskich drzew
    Badanie pruszczańskich drzew

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E