Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Akcja „palenie od góry”

Referat Gospodarki Komunalnej UM Pruszcz Gdański, za namową mieszkanki naszego miasta, włączył się w akcję edukacyjną opisaną i zapoczątkowaną przez portal czysteogrzewanie.pl, propagujący poprawę kultury technicznej spalania węgla i drewna w Polsce.

Metoda rozpalania w piecach i kominkach, którą propagują twórcy portalu daje niższe koszty ogrzewania i brak duszącego smrodu w powietrzu od zaraz, bo nie wymaga żadnych inwestycji.

Akcja porusza problematykę tzw. rozpalania od góry. Jak czytamy na stronie internetowej czysteogrzewanie.pl:
„Jedynym prawidłowym sposobem palenia węglem i drewnem jest możliwie bezdymne ich spalanie. Dopiero wtedy te paliwa wykorzystuje się w największym stopniu i otrzymuje naprawdę tanie ciepło – bo dym jest istotną częścią paliwa.
Jakiekolwiek kopcenie jest błędem w sztuce i oznacza wyrzucanie do atmosfery od 1/3 (w przypadku węgla) do 2/3 (w przypadku drewna) paliwa. Tyle jest w tych paliwach smoły (węglowej lub drzewnej), za którą płacisz, a potem wyrzucasz kominem – nie dlatego, że masz stary i brzydki piec, lecz z powodu złej techniki palenia, która uniemożliwia spalenie większości tej smoły.
Kopcenie jest niestety powszechne, bo innych technik palenia nie znamy – nikt przez tyle lat nie uznał za stosowne, by ludzi o tym poinformować, choć na Zachodzie ta wiedza jest normą. Przykro patrzeć na to błędne koło: wyrzucamy kominami niespalony opał, marznąc przy tym w niedogrzanych domach – które moglibyśmy ogrzać, gdybyśmy wiedzieli, jak poprawnie palić.”

Technika rozpalania w piecu od góry to przede wszystkim prawidłowe ułożenie surowców w palenisku: najpierw układamy węgiel, następnie koks a na to wszystko rozpałkę, wpływa to na końcowy efekt jakim jest czystsze powietrze. Natomiast w kominku należy najpierw ułożyć większe szczapki drewna potem drobniejsze drewno i rozpałkę.

Materiały edukacyjne (bardzo szczegółowe informacje) w formie ulotek i plakatów do pobrania dostępne są tutaj:
http://czysteogrzewanie.pl/promocja/ulotki-i-plakaty/

Materiały demonstracyjne Straży Miejskiej w Starachowicach, która prowadzi akcję od dłuższego czasu oraz film demonstracyjny, który ukazał się na łamach Muratora dostępne są poniżej:
Demonstracja Straży Miejskiej w Starachowicach:
https://www.youtube.com/watch?v=n7M6W4eImrU
Film Muratora:
https://www.youtube.com/watch?v=dxipKNx64RA

Zapraszamy również na stronę www.czysteogrzewanie.pl, na której obszernie poruszona jest tematyka spalania węgla i drewna bezdymnie.

drukuj (Akcja „palenie od góry”)

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E