Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Godzina dla Ziemi w Pruszczu Gdańskim

Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie. W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy 178 państw świata, a ponad 12 700 instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych w symbolicznym geście troski o planetę. W akcji wzięło udział 75 polskich miast. W zeszłym roku tematem Godziny dla Ziemi była ochrona populacji wilka w Polsce, rok wcześniej krytycznie zagrożona bałtycka populacja morświna.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF odbędzie się pod hasłem „Godzina dla Wisły”, nawiązując do Uchwały Sejmu, na mocy której 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. W tym szczególnym dla Wisły czasie chcielibyśmy zwrócić uwagę na ogromne zagrożenie dla tej unikatowej i symbolicznej rzeki w obliczu nowych planów jej regulacji i uczynienia z niej autostrady wodnej.

Wisła to królowa polskich i europejskich rzek – jako jedyna z dużych europejskich rzek zachowała swój naturalny charakter na odcinku ponad 400 km. Jej liczne wyspy stanowią dom dla kolonii mew i rybitw. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symbolów Polski i skarbem przyrodniczym na skalę Europy, który wszyscy powinniśmy chronić. Niestety, plany regulacji Wisły oznaczają katastrofę dla jej wrażliwego ekosystemu. Zamiast naturalnej rzeki pełnej życia, będziemy mieli serię sztucznych jezior z brudną wodą z zakwitami toksycznych sinic. Zniknie całe bogactwo ptaków i piękno rzecznego krajobrazu. Możemy na zawsze utracić unikatowy charakter tego narodowego symbolu i powód do dumy.

Realizacja planów żeglugowych na Wiśle pochłonie też ogromne środki finansowe i uderzy w kieszenie podatników w całej Polsce, w tym także w Pruszczu Gdańskim. Nie powstała do tej pory rzetelna analiza ekonomicznej opłacalności budowy krajowych dróg wodnych i bardzo wątpliwe jest, by potencjał ekonomiczny żeglugi śródlądowej mógł zrekompensować straty powstałe w pozostałych obszarach gospodarki. Szczególnie wobec faktu, że polskimi płynie coraz mniej wody i to zjawisko będzie się pogłębiać pod wpływem zmian klimatu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, Wisła uregulowana i przekształcona w serię zbiorników zaporowych stworzy większe zagrożenie powodziowe niż rzeka naturalna. Podczas gdy Europa Zachodnia (w oparciu o bolesne i kosztowne doświadczenia) przywraca rzeki z powrotem do naturalnego stanu, w Polsce próbuje się postąpić odwrotnie, co oznacza powielenie błędów z innych krajów. Tworzone plany okiełznania Wisły przypominają anachroniczne projekty infrastrukturalne okresu realnego socjalizmu. Dzisiejsza wiedza naukowa mówi bowiem jasno, że rzeka jest bezpieczniejsza dla swojego otoczenia w swoim naturalnym korycie.

O godz. 20.30 w sobotę 25 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony Wisły w jej naturalnej postaci. Na stronie godzinadlaziemi.pl WWF zachęca do złożenia podpisu pod petycją w sprawie obrony Wisły i sprzeciwienia się planom uczynienia z niej autostrady wodnej.

Pruszcz Gdański dołącza się do dziesiątek polskich miast i wyłączenia świateł charakterystycznych budynków i obiektów publicznych na symboliczną godzinę. Jak co roku również i podczas tegorocznej akcji wygaszamy na godzinę Faktorię!

Zachęcamy mieszkańców Pruszcza Gdańskiego do przyłączenia się do Godziny dla Ziemi WWF na stronie godzinadlaziemi.pl i symbolicznego wygaszania światła w swoich domach.

Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja, która łączy ludzi z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i z różnych części świata we wspólnym geście troski o naszą Planetę.

Mamy nadzieję, że w tegoroczną Godzinę dla Ziemi WWF przyłączy się wielu naszych mieszkańców, a Pruszcz Gdański zaświeci przykładem dla miast całego kraju i dołączy do tysięcy miejscowości i milionów ludzi, którzy w tym roku już po raz dziesiąty pokażą światu, że działając razem możemy dać impuls do rzeczywistych zmian na lepsze.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E