Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

"Rodzina 500 plus" 2019

Realizatorem Programu „Rodzina 500 plus” i Dobry Start dla mieszkańców miasta Pruszcz Gdański jest

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej mieszczący się w Pruszczu Gd. przy ul. Niepodległości 9.

Ważne zmiany do 1 lipca 2019 r.

  • 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochód osiągany przez rodziców. Ta najważniejsza zmiana to zniesienie kryterium dochodowego. Obecnie świadczenie przysługuje na pierwsze lub jedyne dziecko i warunkiem przyznania 500+ było spełnienie kryterium dochodowego, które wynosiło 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.
  • Wprowadzenie 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
  • Ustawa zakłada zmianę okresu świadczeniowego, na jaki przyznawane będzie 500+. Od 2021 r. termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków ma zostać przesunięty z lipca na luty, a sam okres świadczeniowy z okresu październik-wrzesień, na czerwiec-maj.
  • Do ustawy przeniesiono rozwiązanie wprowadzone z pozytywnym skutkiem przy realizacji Programu „Dobry Start”, czyli rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej a tylko przesyłania informacji o przyznaniu świadczenia na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. Natomiast jeżeli wnioskodawca nie wskazał takiego adresu, informację o przyznaniu świadczenia będzie mógł odebrać osobiście.
  • Brak wymogu ustalenia alimentów. Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.  

W tym roku po raz ostatni wnioski o świadczenie 500+ będą przyjmowane w terminach tj. w formie elektronicznej od 1 lipca, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia.

Zachęcamy do składania wniosków w formie elektronicznej, to bardzo prosta i wygodna forma. Tym bardziej, że w porównaniu do poprzednich lat, wniosek będzie dużo prostszy i nie będzie konieczności wykazywania oraz dokumentowania dochodu członków rodziny. Uproszczenie wniosku spowoduje, że zdecydowana większość osób będzie w stanie wypełnić go samodzielnie, bez konieczności konsultacji z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dlatego warto zrobić to przez internet, w dogodnym dla siebie czasie, bez konieczności udawania się do Ośrodka.

Wnioski o świadczenie 500+ w formie elektronicznej będzie można składać m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.

Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+, świadczeń rodzinnych, świadczenia Dobry Start oraz funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy będzie można składać drogą elektroniczną od dnia 1 lipca 2019 r. lub osobiście od 1 sierpnia 2019 r. w siedzibie MOPS przy ul. Niepodległości 9.

Godziny pracy MOPS:

  • 1 - 30 sierpnia 2019 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00.
  • od 2 września 2019 r. w godzinach pracy MOPS: poniedziałek 8.00 - 16.00, wtorek - czwartek 7.30 - 15.30, piątek - dzień wewnętrzny, interesanci nie są obsługiwani.

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji Programu „Rodzina 500 plus” można uzyskać pod numerem tel. 58 683 43 29 lub 58 692 17 30.

 

 A P E L 

Jednocześnie apelujemy do mieszkańców gminy wiejskiej Pruszcz Gdański, tj. miejscowości: Arciszewo, Będzieszyn, Bogatka, Borkowo, Borzęcin, Bystra, Cieplewo, Dziewięć Włók, Goszyn, Jagatowo, Juszkowo, Krępiec, Lędowo, Łęgowo, Malentyn, Mokry Dwór, Przejazdowo, Radunica, Rekcin, Rokitnica, Roszkowo, Rotmanka, Rusocin, Straszyn, Świńcz, Weselno, Wiślina, Wiślinka, Wojanowo, Żukczyn, Żuława i Żuławka, aby składały swoje wnioski (osobiście, czy też elektronicznie), do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze 500+, świadczenie Dobry Start oraz świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Dla osób wymienionych powyżej miejscowości jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruszczu Gdańskim z siedzibą w Cieplewie, ul. Długa 20a, 83-031 Łęgowo.

 

drukuj ("Rodzina 500 plus" 2019)

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E