Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Ostatnie pożegnanie zasłużonych Pruszczan

Na przełomie stycznia i lutego odeszły dwie osoby ważne dla Pruszcza Gdańskiego. Pani Jadwiga Marko-Książek oraz Pan Aleksander Pawelec tworzyli tożsamości Pruszcza Gdańskiego.

30 stycznia zmarła w Gdańsku Jadwiga Marko-Książek, sławna polska siatkarka, dwukrotna brązowa medalistka olimpijska, brązowa medalistka mistrzostw świata, wicemistrzyni Europy i absolwentka pruszczańskiego liceum nr 1. Jadwiga Marko-Książek była zawodniczką LZS Pruszcz Gdański, Gedanii Gdańsk oraz AZS-AWF Warszawa. W barwach warszawskiego AZS AWF trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski (1964, 1965 i 1966) oraz osiągnęła finał Pucharu Europy 1962/1963. Na swoje konto zapisała 144 występy w reprezentacji Polski. Brała udział w mistrzostwach świata 1960, na których oprócz czwartego miejsca zdobyła tytuł miss mistrzostw, oraz w 1962, w których zdobyła brązowy medal. Wraz z drużyną wywalczyła także srebro w mistrzostwach Europy 1963. Uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich 1964 oraz 1968, dwukrotnie zajmując trzecie miejsce. Podczas IO 1964 i meczu Polska – USA Marko zaliczyła w drugim secie dziesięć kolejnych asów serwisowych.

4 lutego w wieku 103 lat, opuścił nas także Aleksander Pawelec – Gdynianin i Pruszczanin. Urodzony w 1915 r. w Lututowie, przed wojną osiedlił się z rodziną w Gdyni, gdzie pracował w kinach Morskie Oko oraz Lido jako bileter. Z czasem został kierownikiem kina Lido. W lutym 1939 r. zgłosił się do wojska i rozpoczął służbę w I Morskim Pułku Strzelców w Wejherowie, gdzie był strzelcem wyborowym i członkiem patrolu zwiadowczego. Wraz z pułkiem przeszedł Kampanię Wrześniową. Po wojnie zamieszkał w Pruszczu Gdańskim, Elblągu a następnie w Gdyni. Pozostawił po sobie dwie bardzo cenne książki - Wspomnienia z lat młodości i II wojny światowej oraz Wspomnienia z lat dojrzałości. W swoich wspomnieniach zawsze dużo i ciepło opowiadał o okresie tuż powojennym, jaki spędził w Pruszczu Gdańskim.

drukuj (Ostatnie pożegnanie zasłużonych Pruszczan)

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E