Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Wyróżnienie za „Park z Gruszą” w prestiżowym konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018”

Burmistrz Janusz Wróbel, młodzież i nauczyciele ZSOiO w Pruszczu Gdańskim odebrali z rąk Wicemarszałka Województwa Pomorskiego Pawła Orłowskiego wyróżnienie I stopnia w prestiżowym konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018” za zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego w centrum miasta „Park z Gruszą”.

- Dzięki temu, że projekt zrealizowali nasi uczniowie, jest to z pewnością jedno z najcenniejszych wyróżnień, jakie otrzymało Miasto Pruszcz Gdański w ciągu ostatnich kilku lat – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. – Warto przy tej okazji wspomnieć, że projekt „Parku z Gruszą” miał wielopłaszczyznowy charakter. Jego powstanie będące efektem projektu, zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego, wypełniło niezagospodarowaną przestrzeń w centrum miasta, nawiązując do przedwojennej historii tego miejsca. Zaangażowanie zaś młodzieży sprawiło że projekt ten stał się po prostu bezprecedensowy.

Przypomnijmy: W ramach Budżetu Obywatelskiego do realizacji w 2017 r. zostało wybrane przez mieszkańców naszego miasta zadanie pod nazwą „Rewitalizacja parku przy Kanale Raduni z zachowaniem starych drzew”. Do realizacji tego projektu zaproszono młodzież Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących im. Mariana Raciborskiego w Pruszczu Gdańskim. Dwie grupy uczniów przygotowały i przedstawiły Radnym i pracownikom Urzędu Miasta swoje projekty. Projekty te uwzględniały zastosowanie roślin o wysokich walorach dekoracyjnych. Uwzględniały również „przedepty”, sąsiedztwo ciągów pieszych, jezdnych oraz obecność starych drzew. W parku zaprojektowano małą architekturę (ławki, kosze na śmieci) i oświetlenie. W miejscu wydeptanych ścieżek zaprojektowano kamień łamany, będący zarówno elementem ozdobnym jak i praktycznym, pełniącym funkcje nawierzchni pieszej. Wybrano projekt, który wykorzystywał potencjał miejsca, podkreślał pomnik przyrody znajdujący się w tym miejscu, kierował również uwagę na starą gruszę, od której park otrzymał nazwę. I tak pod koniec 2017 r. powstał „Park z Gruszą”, który zaprojektowany i wykonany został przez klasę IV Technikum Architektury Krajobrazu. Serce i ciężka praca młodzieży w naturalny sposób uczyniła z niego międzypokoleniowy pomost łączący historię z wizją przyszłości. Dlatego naturalnie, kolejną inicjatywą było ustawienie ławek zasłużonych mieszkańców Pruszcza Gdańskiego. W najbliższym czasie park przejdzie przegląd, podczas którego naprawione zostaną skutki, jakie wywołała w nim tegoroczna susza.

drukuj (Wyróżnienie za „Park z Gruszą” w prestiżowym konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018”)

 • Wyróżnienie za „Park z Gruszą” (fot. B. Gondek)
  Wyróżnienie za „Park z Gruszą” (fot. B. Gondek)
 • Wyróżnienie za „Park z Gruszą” (fot. B. Gondek)
  Wyróżnienie za „Park z Gruszą” (fot. B. Gondek)
 • Wyróżnienie za „Park z Gruszą” (fot. B. Gondek)
  Wyróżnienie za „Park z Gruszą” (fot. B. Gondek)

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

 • http://pruszcz-gdanski.pl
  http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E