Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

11 maja w Pruszczu Gdańskim odbywała się pierwsza powiatowa debata ds. imigracji.

Debata w Pruszczu Gdańskim  rozpoczęła cykl powiatowych debat na temat sytuacji imigrantów w województwie pomorskim.

Samorząd Województwa Pomorskiego wspólnie z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek wdraża obecnie działania mające na celu integrację imigrantów w naszym regionie. Podjęcie tematu migracji i rozumienie wagi integracji dla Pomorza jest uznaniem, że imigranci żyją obok nas i że z tym faktem wiążą się konkretne wyzwania, zobowiązania oraz szanse.

Na spotkanie w Pruszczu Gdańskim zaproszono przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, Policji, placówek edukacyjnych i kulturalnych oraz organizacji pozarządowych. Wzięli w niej udział m.in. jako organizatorzy: Ryszard Świlski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz goście:  Stefan Skonieczny Starosta Powiatu Gdańskiego, Andrzej Kowalczys Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz pozostali przedstawiciele lokalnej społeczności. Spotkanie prowadził Jerzy Kulka Zastępca Burmistrza Pruszcza Gdańskiego ds. Społecznych.

Na początku Debaty sytuację województwa pomorskiego w kontekście imigrantów omówił Ryszard Świlski, który podkreślił, że Pomorze stało się bardzo atrakcyjnym miejsce dla osób przyjeżdżających do Polski z rożnych stron Europy i Świata, ze względu na dobrą sytuację ekonomiczną regionu. Dodatkowymi atutami są również edukacja na wysokim poziomie, opieka medyczna oraz coraz lepsza oferta kulturalna, której imigranci również poszukują w naszym województwie. Suma tych wszystkich elementów sprawia, że osób chcących pracować i żyć w województwie pomorskim jest coraz więcej.

Następnie głos zabrała Marta Siciarek, która omówiła zakres pracy stowarzyszenia Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek zajmującego się wspieraniem osób przyjeżdżających do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Marta Siciarek podkreśliła, że często postrzegamy imigrantów przez pryzmat czynników ekonomicznych, tymczasem bardzo często opuszczają oni swoje rodzinne domy, w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Działania wojenne są równie ważnym czynnikiem powodującym, że wiele osób decyduje się na opuszczenie ojczyzny, co potrzeba znalezienia dobrze płatnej pracy.  

Potwierdziła to kolejna uczestniczka debaty - podopieczna Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, która opowiedziała jakie były jej motywacje  przyjazdu z Ukrainy do Polski oraz jakie problemy najczęściej spotykają obcokrajowców w Polsce. Są to przede wszystkim problemy z zalegalizowaniem pobytu, trudnością w znalezieniu legalnej pracy, czy brak możliwości uczenia  się języka polskiego.

drukuj (11 maja w Pruszczu Gdańskim odbywała się pierwsza powiatowa debata ds. imigracji.)

 • Powiatowa debata ds. migracji (fot. A. Moczulski)
  Powiatowa debata ds. migracji (fot. A. Moczulski)
 • Powiatowa debata ds. migracji (fot. A. Moczulski)
  Powiatowa debata ds. migracji (fot. A. Moczulski)
 • Powiatowa debata ds. migracji (fot. A. Moczulski)
  Powiatowa debata ds. migracji (fot. A. Moczulski)

drukuj ()

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

 • http://pruszcz-gdanski.pl
  http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E