Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Akcja rdestowce

Od kilku sezonów w niektórych miejscach na terenie miasta zauważyć można oryginalną roślinę wyglądem przypominającą krzew, która może osiągać nawet do 2-3 m wysokości. Jej pędy przypominają bambus, a bujne kwiaty zdobią szczyt roślin pod koniec lata.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu osobliwemu gatunkowi. Okazało się, że mamy do czynienia z rdestowcem ostrokończystym. Jest to roślina bardzo inwazyjna, obcego pochodzenia. Sprowadzona do Polski jako gatunek ozdobny. Łatwo się rozprzestrzenia, tworzy zwarte, jednogatunkowe łany. W ten sposób wypiera gatunki charakterystyczne dla naszego regionu, a tym samym zubaża różnorodność owadów występujących na danym terenie.

Rośliny te występują szczególnie nad rzekami, ale także na siedliskach nieużytkowanych np. wzdłuż torów kolejowych, dróg, rowów.

W Pruszczu Gdańskim roślina ta zasiedla miejsca nad kanałem Raduni, ale spotkać można ją także na prywatnych posesjach w okolicy rzeki. W związku z tym, Referat Gospodarki Komunalnej zlecił usunięcie tej rośliny z terenów miejskich. Zamierzamy skontaktować się z właścicielami nieruchomości porośniętych rdestowcem i poinformować o szkodliwości tej rośliny oraz skutecznych metodach jej usunięcia. Jest to niezbędne, aby zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Prosimy zgłaszać do Referatu Gospodarki Komunalnej z siedzibą przy ul. Krótkiej 4 w Pruszczu Gdańskim (tel. 775 99 31 lub sekretariat@pruszcz-gdanski.pl) miejsca występowania tej rośliny.

Więcej informacji na temat rdestowców można znaleźć w publikacji Wytyczne dotyczących zwalczania rdestowców na terenie Polski, wykonanej na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dostępnej na stronie www.gdos.gov.pl/igo.

drukuj (Akcja rdestowce)

  • Rdestowiec
    Rdestowiec

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E