Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Księżna Kate z pruszczańską torebką

Rękodzieło wykonane przez mieszkankę Pruszcza Gdańskiego Panią Annę Prill zostało podarowane księżnej Kate podczas wizyty, którą brytyjska para książęca odbywała na Pomorzu.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk w trakcie spotkania w Teatrze Szekspirowskim wręczył księżnej Cambridge torebkę wykonaną przez pruszczankę, a Williamowi zdobioną tabakierę. Torebka zaprojektowana przez Panią Annę wykonana została szychem złotogłowia kaszubskiego hem, a córka Dominika włożyła swój wkład w jej uszycie.

– Haft szychem, był dla mnie nie znaną techniką, ale po pierwszych wykładach polubiłam ta formę haftu i dziś mogę tworzyć różne kompozycje na torebkach, czepcach, toczkach, a także w obrazach. Tradycja tego haftu sięga XIII w., kiedy to haftowania uczyły się od sióstr zakonnych z Żukowa córki książąt i możnowładców pomorskich – mówi Pani Anna Prill.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku, przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowało roczny kurs haftu kaszubskiego „Od podstaw do mistrza”. Zajęcia w kursie obejmowały naukę techniki, kompozycji i kolorystyki haftu szkół: żukowskiej, wdzyckiej, wejherowskiej, puckiej, także złotogłowia kaszubskiego – złotnicy. Zajęcia Złotogłowi kaszubskiego obejmowały naukę kompozycji, kolorystyki i dowolnej techniki haftu szychem na aksamicie oraz haftu czepcowego i cieniowanego na lnie.

  • fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
    fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

drukuj ()

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E