Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Plany nowego cmentarza

W związku z pytaniami Mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, interesujących się ewentualnym powstaniem kolejnego cmentarza, Urząd Miasta Pruszcz Gdański informuje o planach dotyczących tej inwestycji.

Intensywne wykorzystywanie kolejnych miejsc na terenie tak zwanego „Nowego Cmentarza” przy ulicy Cichej oraz niemożność jego rozbudowy (właścicielem terenu jest Gmina Wiejska Pruszcz Gdański) sprawiła, że Miasto Pruszcz Gdański przystąpiło w 2013 roku do opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. W studium wpisano na jednej z działek w sąsiedztwie obecnej nekropolii, funkcję cmentarną. Konsultacje nad studium odbywały się od 19 lipca do 19 sierpnia 2016 roku. 20 lipca odbyła się dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie zmiany studium. Ogłoszenia o dyskusji zamieszczone były na tablicy ogłoszeń w UM, na stronie internetowej urzędu i w lokalnej prasie. Wątpliwości nie dotyczyły terenu cmentarza.

Planowany teren cmentarza oddalony jest od południowej części pasa drogowego, sąsiadującego z Tesco i Nomi, od 75 do 155 metrów. Tereny pod cmentarz nie widzą się na wprost z pasem zabudowy mieszkalnej po drugiej stronie ul Raciborskiego.

Jak stanowi ministerialne rozporządzenie, odległość cmentarza od zabudowań może wynosić nie więcej niż 50 metrów, pod warunkiem, że teren w granicach od 50 do 150 metrów odległości do cmentarza, posiada sieć wodociągową i wszystkie budynki korzystające z wody są do tej sieci podłączone, co jest spełnione w ww. rejonie. Na założenie cmentarza w tym miejscu wyraził w 2014 roku zgodę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim.

Zagospodarowanie terenu cmentarza będzie uwzględniało zasadzenie szpaleru roślin, odgradzającego dodatkowo - mimo że nie leży w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Raciborskiego, od uczęszczanych szlaków komunikacyjnych. Na terenie znajdującym się w sąsiedztwie ul. Cichej, planowany jest parking i teren zielony z wysoką roślinnością. 

Brak nowego terenu pod cmentarz sprawi, że za 5 – 7 lat, wobec zamknięcia dotychczasowych nekropolii, mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego będą musieli szukać miejsc pochówku w sąsiednich samorządach.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E