Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Pruszcz Gdański 2017 – dobry budżet zrównoważonego miasta

Budżet Miasta Pruszcz Gdański to 141 milionów złotych. Ponad 23 miliony przeznaczone zostaną na inwestycje. To porównywalnie lub więcej do miast dwa razy większych od 28,5-tysięcznego Pruszcza Gdańskiego.

– W 2017 roku planujemy wybudować kolejny fragment ulicy Strzeleckiego, która finalnie połączy Osiedle Bursztynowe i ulicę Raciborskiego z drogą krajową nr 91. Kolejnymi ważnymi zadaniami będą: realizacja układu ulic Olszewskiego – Wróblewskiego i prace na osiedlu w okolicy ul. Jaśminowej. Przy ul. Olszewskiego i Wróblewskiego powstanie między innymi jeden z dwóch planowanych na przyszły rok zbiorników retencyjnych – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. – Rok 2017 to także poważne nakłady na inwestycje techniczne i kubaturowe. Najważniejszymi i najbardziej spektakularnymi będą: renowacja dworu przy ulicy Krótkiej 6 i rozpoczęta już budowa kina przy Centrum Kultury i Sportu.

Ważną inwestycją będzie początek remontu ulicy Zastawnej, realizowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Rowerzyści czekają niecierpliwie na dwa mostki na Kanale Raduni. W przyszłym roku miasto urządzi także plażę w miejscu tradycyjnego kąpieliska na rzece Raduni. W centrum pojawi się kolejny podziemny punkt odbioru odpadów. To kolejny krok w kierunku estetyzacji centrum.

Nie zabraknie inwestycji w oświatę. Zmodernizowane zostaną pomieszczenia w Szkole Podstawowej nr 3. Miasto ogłosi też przetarg na drugą salę gimnastyczną przy tej samej placówce oświatowej. W okolicach Zespołu Szkół nr 2 zmodernizowany zostanie także ogólnodostępny plac zabaw i boisko.

Niezmiennie najważniejszym projektem kulturalnym pozostanie ciągle wzbogacana Faktoria Kultury. Rok 2017 w Pruszczu Gdańskim to rok księdza Józefa Waląga. Z tej okazji Urząd Miasta zaplanował wydanie książki, która przybliży nam wojenne dokonania niezwykłego, pruszczańskiego prałata.

To oczywiście tylko niewielka część inwestycji i zadań, jakie czekają nas w Pruszczu Gdańskim w 2017 roku. Dzięki inwestycjom w przemyślany, systematyczny rozwój miasta, Pruszcz Gdański zajął szóste miejsce w ogólnopolskim rankingu „Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju” w 2016 roku. Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST przygotowywany jest pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w oparciu o analizę szesnastu wskaźników. Oceniane są m.in. wydatki inwestycyjne na głowę mieszkańca, liczba podmiotów gospodarczych, liczba osób pracujących i bezrobotnych, wykształcenie mieszkańców i inne czynniki decydujące o zrównoważonym rozwoju. To jedna z najbardziej prestiżowych, corocznych nagród przyznawanych samorządom.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E