Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Złota medalistka w judo z wizytą u Burmistrza

Za sprawą młodej Pruszczanki, 24 września 2016 w stolicy Chorwacji, zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Judoczka Karolina Tałach wygrała zawody Grand Prix w Zagrzebiu. Dzięki wygranej nasza złota judoczka awansowała w światowym rankingu judo w kategorii do 63 kilogramów seniorów na 35 miejsce.

Podczas spotkania z Burmistrzem Januszem Wróblem, Pani Karolina opowiedziała jak wyglądała każda z czterech stoczonych walk. Zdaniem Pani Karoliny: „W judo na sukces składa się wiele czynników. Ważne jest oczywiście dobre przygotowanie i technika, ale czasami potrzebne jest trochę szczęścia. System walk jest taki, że jeden błąd może spowodować, że wizyta na mistrzostwach może skończyć się na jednej walce. Tym razem sprzyjały mi wszystkie okoliczności i dzięki temu udało mi się wygrać” – opowiadała skromnie o swoim wielkim sukcesie.

Burmistrz podczas spotkania życzył Pani Karolinie kolejnych sukcesów i awansu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 roku.

Udało mi się połączyć dwie egzotyczne pasje

Z Karoliną Tałach - Pruszczanką, będącą jedną z najlepszych europejskich Judoczek, rozmawiają Bartosz Gondek i Adam Moczulski.

Kiedy Pani zaczęła trenować Judo?

Pierwszy trening miałam w wieku 9 lat.

Skąd pomysł aby taka mała dziewczynka trenowała sport walki?

Judo to w mojej rodzinie sport pokoleniowy i rodzinny. Mój tata trenował judo. Dziś jest świetnym i poważanym trenerem. Mam w nim ogromne wsparcie, za co serdecznie dziękuję. Judo uprawia brat i trenowała siostra. Nie był to jednak przymus. Bardzo mi imponował brat i chciałam go naśladować, więc również zaczęłam trenować.

Czy rodzice nie mieli nic przeciwko?

Właściwie to tak. Mojemu tacie nie spodobał się ten pomysł i właściwie mnie od niego odwodził. Mama również nie była zachwycona, ponieważ chciała, żebym kształciła się w kierunku muzycznym i skończyła szkołę muzyczną.

Judo i szkoła muzyczna? Dość egzotyczne połączenie.

Bardzo egzotyczne. Najciekawsze jest jednak to, że udało mi się przez kilka lat łączyć te dwie pasje.

Naprawdę?

Tak, chociaż czasami było to trudne do pogodzenia. Kiedy na przykład wracałam z zawodów ze złamaną ręką, a następnie miałam egzamin gry na fortepianie miałam chwile zwątpienia. Mimo wszystko udało mi się skończyć I stopień szkoły muzycznej i z perspektywy czasu widzę tego duże plusy. Największym z nich jest to, że szkoła muzyczna uczy radzenia sobie ze stresem. Panowanie nad nim przydaje mi się podczas zawodów. Poza tym – muzyka to piękna pasja. Będzie mi z pewnością jeszcze długo towarzyszyć.

Jak na 24 – latkę jest Pani utytułowaną zawodniczą. Które wyniki uważa Pani za największy sukces?

W kategorii indywidualnej, oprócz najnowszego zwycięstwa w Grand Prix, ważnym wydarzeniem było dla mnie zdobycie brązowego medalu w Mistrzostwach Europy Młodzieży w 2013 roku. Cenię sobie też zdobycie w 2015 roku drużynowego Mistrzostwa Świata w Kazachstanie oraz tegoroczne Drużynowe Mistrzostwo Europy.

Wydaje się Pani ambitną osobą.

Moim zdaniem każdy sportowiec musi być ambitny. Musi wyznaczać sobie ambitne cele, żeby móc ciągle się doskonalić.

Czyli chce Pani być najlepsza na świecie?

Tak, ale nie za wszelką cenę. Sport to taka dziedzina życia, w której trzeba mocno uważać, żeby się nie przeliczyć. Wielu moich przyjaciół i znajomych sportowców ze względu na wydarzenia losowe musiało przerwać karierę. Ja mam nadzieję, że z jeszcze lepszą formą niż obecnie, za cztery lata zakwalifikuję się na kolejne Igrzyska Olimpijskie. To jest mój cel.

Jakieś inne plany samodoskonalenia?

Bardzo ważna jest edukacja, dlatego obecnie studiuję na AWF-ie. Skończyłam studia licencjacie i jestem na pierwszym roku studiów magisterskich. Oprócz tego pracuję zawodowo w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni. Jestem żołnierzem i to też jest fascynujące.

Sport, studia, wojsko, czy ma Pani w ogóle czas dla siebie?

Czasem jest trudno, ale lubię spotykać się z przyjaciółmi i spędzać czas z chłopakiem. Bardzo lubię jazdę na rowerze, grę w piłkę ręczną, kibicowanie na meczach, albo po prostu – babskie zakupy.

 • Karolina Tałach z wizytą u Burmistrza
  Karolina Tałach z wizytą u Burmistrza
 • Karolina Tałach na podium
  Karolina Tałach na podium
 • Karolina Tałach podczas zawodów
  Karolina Tałach podczas zawodów

drukuj ()

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

 • http://pruszcz-gdanski.pl
  http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E