Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Zabytkowy mur do remontu

Powiat Gdański przygotowuje dokumentację, niezbędną do remontu jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów ulicy Grunwaldzkiej w Pruszczu Gdańskim – zabytkowego, metalowo – ceglanego muru, oddzielającego od ulicy budynek NZOZ przy ulicy Grunwaldzkiej 25, czyli dawny szpital Dr Wiedemanna.

- Ceglany mur dawnego szpitala, który zdobi ten fragment ulicy Grunwaldzkiej jest w fatalnym stanie. Planujemy wyremontować go jeszcze w tym roku, zachowując obecny wygląd. Jesteśmy już po rozmowach z Burmistrzem Pruszcza Gdańskiego. Teraz rozpoczynamy uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków – mówi Wicestarosta Powiatu Gdańskiego, Marian Cichon.
Przy okazji remontu Zarząd Powiatu przewiduje uzupełnienie muru o brakujące fragmenty tak, aby zamknął on dziedziniec przed obiektem. Planowane jest także ponowne zamontowanie nieistniejącej dziś bramy, której forma nawiązywać będzie do plastyki muru.

- Być może ktoś z mieszkańców Powiatu posiada dawne zdjęcia muru z zachowaną bramą. Takie fotografie pomogłyby nam powrócić do oryginału – dodaje Wicestarosta Cichon.

Budynek przy ulicy Grunwaldzkiej 25 uroczyście otwarto 1 lutego 1894 roku. Na cześć jego założyciela, dr Hermana Wiedemann’a, jednego z najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta, placówkę nazwano „Wiedemanns Krankenhaus”. Lekarzem naczelnym został jego syn Hugo Wiedemann. W zasadzie przez cały czas swojego funkcjonowania szpital pełnił funkcję obiektu w którym świadczono usługi opieki zdrowotnej. Dziś znajdują się w nim specjalistyczne przychodnie.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E