Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Nie truj siebie i sąsiadów!

Jesień to okres w którym nasila się problem zanieczyszczenia powietrza zwłaszcza w rejonie osiedli domków jednorodzinnych. Podczas zimnych dni i nocy mieszkańcy zaczynają się dogrzewać. Niestety w wielu domach wciąż bezmyślnie i nieodpowiedzialnie jako materiał opałowy wykorzystuje się odpady komunalne m.in. stare ubrania, płyty meblowe, tworzywa sztuczne i wiele innych odpadów.

W związku z tym po raz kolejny przypominamy, że proceder ten jest niedopuszczalny! Spalane śmieci emitują do atmosfery wiele trujących związków chemicznych: tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie. Przy spalaniu jednego kilograma odpadów polichlorku winylu – popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej do powietrza emitowane jest aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą truciznę – kwas pruski. Nie można spalać również sklejek czy płyt wiórowych, bo emitowany jest szkodliwy formaldehyd.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.

Pamiętajmy też, że kominy domów jednorodzinnych stanowią źródło tzw. niskiej emisji ponieważ nie wyniosą zanieczyszczeń na duże odległości, przez co ich rozproszenie przez wiatr staje się niemożliwe. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż powstałe zanieczyszczenia (w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza w okresie jesienno-zimowym) pozostają zawieszone w powietrzu, kumulują się, a następnie osadzają na wszystkim co otaczają.

Wydobywający się z komina dym w kolorze bladopomarańczowym lub w różnych odmianach czerwieni świadczy o wrzucaniu do pieca różnego rodzaju śmieci (plastiki, puszki, obierki, stare ubrania). Jeżeli dym z komina jest w kolorze czarnym albo białym może to oznaczać, iż w piecu spalane są węgiel albo drewno. Może to też świadczyć o spalaniu opon.

W przypadku zauważenia podanych wyżej sygnałów, połączonych z wydobywaniem się duszącego i gęstego dymu należy bezzwłocznie powiadomić Straż Miejską (tel. 683-29-53) lub Ochronę Środowiska w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Pruszcz Gdański
(tel. 775-99-31).

 

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E