Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Działalność Stowarzyszenia „Nasz Autyzm”

W dniach 20-22 listopada 2015 r. rodziny z terenu powiatu gdańskiego mające pod opieką dzieci z autyzmem oraz członkowie Stowarzyszenia „Nasz Autyzm” uczestniczyli w szkoleniu z terapii behawioralnej pt. „Mamo, Tato pracuj ze mną”. Szkolenie zrealizowano w ramach zadania publicznego, współfinansowanego przez Wojewodę Pomorskiego, pt. „Działania zapewniające osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom specjalistyczną pomoc i integrację ze środowiskiem”. Dzięki prowadzącym szkolenie specjalistom rodzice mogli poznać metody pracy z dziećmi, oparte na terapii behawioralnej.

Szczególnie istotne dla uczestników było poruszenie problemów zachowań trudnych i poznanie metod prowadzących do ich wyciszania oraz nauczania i poprawiania zdolności komunikacyjnych u dzieci. Rodzice mogli zadawać pytania i uzyskiwać konkretne modele pomocy, oparte na prezentowanych metodach. Uczyli się konkretnych narzędzi do pracy z dziećmi: tworzenia tabliczek żetonowych, kontraktów behawioralnych oraz scenariuszy zadań i wprowadzania metody skryptów. Szczególne interesujące i edukujące były przygotowane materiały wideo, które obrazowały jak trudne dla dzieci ze spektrum autyzmu jest rozumienie intencji, abstrakcyjnych pojęć czy istnienia różnych perspektyw postrzegania. Na zaprezentowanych filmach można było zaobserwować jak radzą sobie podopieczni Poradni „Rubikon”, dzięki wprowadzonym do terapii narzędziom poprawiającym komunikacje i funkcjonowanie w życiu codziennym. Panie prowadzące szkolenie podkreślały również jak ważne jest uczenie dzieci z autyzmem samodzielności, umiejętne i stopniowe wycofywanie się z terapii i kładzenie jak największego nacisku na to, by dzieci same umiały planować swój wolny czas i wykonywać codzienne obowiązki.

Szkolenie odbyło się dzięki wsparciu wielu osób, zaangażowanych w jego wdrożenie od etapu pisania projektu, po jego wykonanie.

Stowarzyszenie „Nasz Autyzm” jest młodą organizacją zarejestrowaną we wrześniu 2014 r. Obecnie ma pod swoją opieką około 30 rodzin z miasta i gminy Pruszcz Gdański. Stowarzyszenie ma na celu wszechstronną pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym osobom z autyzmem oraz ich rodzinom, opiekunom i specjalistom.

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół na Rzecz Osób z Autyzmem „Nasz Autyzm”
Rotmanka, ul. Lipowa 19

83-010 Straszyn
tel. 501 292 242
e-mail: naszautyzm@wp.pl
www.naszautyzm.wix.com/stowarzyszenie

 • Szkolenie z terapii behawioralnej pt. „Mamo, Tato pracuj...
  Szkolenie z terapii behawioralnej pt. „Mamo, Tato pracuj ze mną” (fot. Dominika Prykaszczyk-Nikoniuk)
 • Szkolenie z terapii behawioralnej pt. „Mamo, Tato pracuj...
  Szkolenie z terapii behawioralnej pt. „Mamo, Tato pracuj ze mną” (fot. Dominika Prykaszczyk-Nikoniuk)
 • Szkolenie z terapii behawioralnej pt. „Mamo, Tato pracuj...
  Szkolenie z terapii behawioralnej pt. „Mamo, Tato pracuj ze mną” (fot. Dominika Prykaszczyk-Nikoniuk)

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

 • http://pruszcz-gdanski.pl
  http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E