Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

„Pruszcz Gdański w latach 1945 - 1990 Partia, bezpieka, „Solidarność”

Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański Janusz Wróbel zaprasza 8 grudnia 2016, o godzinie 18,  do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Wojska Polskiego 34, na spotkanie promocyjne wyjątkowej książki „Pruszcz Gdański w latach 1945 - 1990 Partia, bezpieka, „Solidarność”.

Książka, której autorami są badacze z IPN: Piotr Brzeziński, Arkadiusz Kazański i Marcin Węgliński, powstała z inicjatywy Burmistrza Pruszcza Gdańskiego, Janusza Wróbla i dr Ferdynanda Froissarta.
- Monografia Pruszcza Gdańskiego w okresie PRL jest jedną z niewielu pozycji w Polsce, w której tak dokładnie przebadano najważniejsze aspekty życia społecznego PRL w kontekście małego miasta – mówi Janusz Wróbel. - Dzięki niej poznajemy system i kulisy działania powiatowych struktur PZPR w Pruszczu Gdańskim, strukturę i zainteresowania lokalnego UB, SB, łącznie z funkcjonariuszami i agentura, oraz – co dla mnie najważniejsze, zapoznajemy się z historią i ludźmi Solidarności. Ta książka to w pewien sposób hołd dla ich poświęcenia i pracy. Wielu z nich nadal, przez ostatnie ćwierćwiecze aktywnie działa w przestrzeni miasta.

Na zawartość merytoryczną książki składają się, oprócz znanych dotąd opracowań, dokumenty z archiwów IPN w Gdańsku i Bydgoszczy, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Archiwów  NSZZ „Solidarność” i zbiorów prywatnych Marka Krawycińskiego, Kazimierza Maciejewskiego, Zenona Skąpskiego i Stanisława Wyrembaka. W skład pracy wchodzą także zebrane do publikacji relacje działaczy pruszczańskiej „Solidarności”, oraz korespondencja. Biorąc pod uwagę, że naukowcy IPN musieli zapoznać się z tysiącami dokumentów, często zdekompletowanych i pozbawionych kontekstu, zebrać relacje i zapoznać się z zawartością domowych archiwów, dwa lata pracy przy książce jest – trzeba przyznać, tempem w pracy naukowej prawie zawrotnym.

Książka wydana została nakładem Miasta Pruszcz Gdański w liczbie 500 egzemplarzy.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E