Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Remont kościoła zakończony

Pruszcz Gdański może się już chwalić jedynymi na wybrzeżu, pieczołowicie odtworzonymi dekoracjami wieży kościelnej, czyli Maswerkami.

Maswerk to dekoracyjny, geometryczny wzór architektoniczny, występujący między innymi jako dekoracja ścian, murów, wimperg, czy blend. Pierwszy maswerk pojawił się około 1230 roku w Remis. - Pozostałości maswerków na wieży kościoła w Pruszczu Gdańskim były na tyle duże, że podjęliśmy decyzje, aby je odtworzyć a nie tylko zabezpieczyć – powiedziała Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku. - Najbliższy tak okazały, odtworzony maswerk znajduje się w Toruniu.

Koszt remontu wieży to 500 000 złotych. 288 000 zł na remont pochodzi ze środków Miasta Pruszcz Gdański. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury.

Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel, podkreśla że to pierwszy tak duży remont wieży od zakończenia wojny. Zwraca także uwagę na fakt, że to kolejna inwestycja w zabytki, poczyniona w ostatnim czasie przez Urząd Miasta. Już niedługo czeka nas kolejna. Miasto ogłosi jeszcze w tym roku przetarg na remont dworku przy ulicy Krótkiej 6.

 • fot. K. Kopeć
  fot. K. Kopeć
 • fot. K. Kopeć
  fot. K. Kopeć
 • fot. K. Kopeć
  fot. K. Kopeć

drukuj ()

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

 • http://pruszcz-gdanski.pl
  http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E