Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„Z twojego punktu widzenia świat autyzmu musi się wydawać bardzo tajemniczym miejscem. Więc proszę, poświęć trochę czasu i posłuchaj, co mam do powiedzenia”. Tymi słowami wita nas w przedmowie Naoki Higashi autor książki Dlaczego podskakuję”.  Fragmenty tej książki, którą ten niemówiący, głęboko autystyczny chłopiec napisał w wieku lat 13, będziemy prezentować dzięki wydawnictwu W.A.B. podczas kwietniowych obchodów. Bo kto lepiej opowie o świecie naszych dzieci, jak nie jedno z nich. 

2 kwietnia, gdy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zapraszamy mieszkańców powiatu gdańskiego na happening pod hasłem „Autyzm - nie pękaj”. W tym roku rodzice i przyjaciele Stowarzyszenia „Nasz Autyzm” po raz pierwszy organizują trzydniowe uroczystości, by pomóc zrozumieć, z jakimi problemami spotykają się w życiu codziennym nasze dzieci i my.

31 marca 2016 r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim odbędzie się konferencja dla specjalistów „Dziecko z Autyzmem w Edukacji”. Dla pięćdziesięciu nauczycieli i terapeutów z powiatu gdańskiego prelekcję poprowadzą m.in. mama dorosłej osoby z autyzmem, nauczycielka klas integracyjnych, przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie, pedagog i logopeda. Na zakończenie wystąpi osoba niezwykła — Pani Katarzyna Kocuniak, która opowie swoją inspirującą historię życia z autyzmem.

1 kwietnia odbędzie się Dzień Otwarty Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Specjalnych w Warczu, organizowany przez dyrekcję placówki.

Ukoronowaniem obchodów jest happening pod hasłem „Autyzm - nie pękaj”, który rozpocznie się o godzinie 10:00 błękitnym przemarszem, który ruszy spod budynku Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim. Zapraszamy wszystkich, by dołączyli do nas i wspólnie przeszli w kierunku placu przy al. Waląga. Będziemy maszerować przy dźwiękach werbli, niosąc ze sobą setki błękitnych balonów. O 10:20 na placu przed restauracją Kameleon rozpoczynamy występami muzycznymi m.in. Młodzieżowego Chóru Pruszcza Gdańskiego oraz tenora Waldemara Bączyka. Po powitaniu zapraszamy na przepyszny błękitny tort. W programie imprezy przygotowano wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych mieszkańców powiatu. Zabawy z dziećmi poprowadzi klaun. Będą bańki, balonowe zwierzaki, malowanie twarzy oraz konkursy. W trakcie imprezy Pan Leszek Starościak zaprezentuje zasady dogoterapii, a dzieci będą mogły pobawić się z króliczkami ze Stowarzyszenia Pomocy Królikom. Poczęstunek przygotują sympatyczne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Cedrów Wielkich. Dzieci będą mogły również pozwiedzać pojazdy policyjne i wozy strażackie. Dla wszystkich zabawę taneczną poprowadzi ekipa z MyGym. Podczas happeningu czynny będzie również punkt konsultacyjny dla osób potrzebujących wsparcia lub wiedzy na temat autyzmu.

Nasze dzieci żyją na tej samej planecie, lecz często w innym świecie, gdzie bodźce dźwiękowe, zapachowe i dotykowe są tak intensywne, że utrudniają im życie.  Spróbujemy przybliżyć, z czym każdego dnia muszą mierzyć się ludzie dotknięciu zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zapraszamy serdecznie!

Stowarzyszenie „Nasz Autyzm” działa na terenie powiatu od 2014 roku. Wśród ponad 40 podopiecznych, są zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, jak i osoby dorosłe dotknięte zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca rodzice ze Stowarzyszenia prowadzą dyżury w godzinach 16:30-18:00 w PCPR w Pruszczu Gdańskim dla wszystkich szukających rady i wsparcia. Stowarzyszenie organizuje również wyjazdy dla swoich podopiecznych oraz szkolenia dla rodziców.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E