Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Ostatni lot płk dypl. pil. Adama Trzeciaka

W dniu dzisiejszym (tj. 11.02.2016 r.) w południe, na lotnisku w Pruszczu Gdańskim będzie miało miejsce kolejne pożegnanie pilota z lotnictwem wojskowym. Będzie to o tyle ważne wydarzenie, że za sterami śmigłowca Mi-2 w swojej macierzystej jednostce po raz ostatni zasiądzie jej były dowódca, aktualnie pełniący służbę w DGRSZ jako Szef Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego, płk dypl. pil. Adam TRZECIAK.

Swoją karierę wojskową rozpoczął on wstępując do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie którą ukończył w 1980 roku. Czynną służbę rozpoczął od objęcia stanowiska starszego pilota w strukturach 49. Pułku Lotnictwa Wojsk Lotniczych w Pruszczu Gdańskim (1981 – 84). Kolejnymi etapami rozwoju kariery wojskowej płk. Trzeciaka było zajmowanie stanowisk dowódcy klucza i dowódcy eskadry już w strukturach 49. Pułku Śmigłowców Bojowych (1984 – 91). Następnie swoje żołnierskie doświadczenie zdobywał i ubogacał pełniąc obowiązki starszego oficera oraz specjalisty Zarządu X Szkolenia Bojowego oraz Wojskowego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (1994 – 98). Był też wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie (1998 – 2007). W latach 2007 – 2011 płk dypl. pil. Adam TRZECIAK dowodził 49. Pułkiem Śmigłowców Bojowych. W tym czasie służył również (2009) jako dowódca  Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej w PKW Afganistan. Po przeformowaniu Pułku w Bazę płk Trzeciak został wyznaczony na stanowisko Szefa Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie, a obecnie funkcję tą pełni w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił  Zbrojnych. Swoją wiedzę poszerzał na studiach dyplomowych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej, oraz na specjalistycznych kursach w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Lot pożegnalny odbędzie się zgodnie z ceremoniałem lotniczym. Płk Trzeciak na płytę lotniska przybędzie w towarzystwie Inspektora Sił Powietrznych gen. bryg. Tomasza DREWNIAKA. Meldunek przełożonemu złoży dowódca 49. Bazy Lotniczej płk. dypl. pil. Piotr SANIUK. Następnie płk dypl. pil. Adam TRZECIAK uda się do śmigłowca aby wykonać swój ostatni lot w SZ RP. W czasie lotu kończący karierę w lotnictwie wojskowym pilot drogą radiową podziękuje służbom zabezpieczenia lotów za wieloletnią wzorową współpracę. Płk dypl. pil. Adam Trzeciak w powietrzu spędził ponad 2465 godzin. Nalot na poszczególnych rodzajach śmigłowców przedstawia się następująco: Mi-2 2320,44 h, Mi-24 20 h oraz W-3 34 h. Po wylądowaniu i opuszczeniu śmigłowca nastąpi symboliczne pożegnanie z nim poprzez położenie dłoni na jego kadłubie. Następnie już na płycie lotniska podziękowania oraz życzenia zasłużonemu pilotowi złoży jego przełożony gen. bryg. Tomasz DREWNIAK oraz dowódca 49. Bazy Lotniczej płk dypl. pil. Piotr SANIUK. Swoją obecność w tej podniosłej chwili zaznaczą również młodzi piloci z Grupy Działań Lotniczych, którzy symbolicznym bukietem kwiatów podziękują byłemu dowódcy za wiedzę i doświadczenie które im przekazywał. Głos zabierze również płk TRZECIAK, który w krótkim przemówieniu będzie miał okazję podziękować wszystkim za lata wspólnej służby. Uroczystość zakończy odegranie Marszu Lotników.

Za wzorowy przebieg służby płk Trzeciak był wielokrotnie wyróżniany m. in.: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę czy też Kordzikiem Honorowym SZRP z orłem Sił Powietrznych.  

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E