Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Pruszczańskie Witraże Landmanna w Rejestrze Zabytków!

Dzieła Theo Landmanna – dwa witraże w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim, trafiły do Rejestru Zabytków Ruchomych Województwa Pomorskiego.

Podczas prac konserwatorskich proboszcz parafii, Ks. Andrzej Żebrowski zauważył, że witraże, znajdujące się od zawsze w bocznych oknach chóru posiadają sygnatury. Okazało się, że ich autorem był Theo Landmann. Tropem samego dzieła, jak i ich autora ruszyli pruszczańscy historycy Bartosz Gondek i Marek Kozłow.

Okazało się, że Theo Landmann był w chwili powstania dzieła młodym artystą gdańskim, dopiero torującym sobie drogę i pozycję pośród artystów witrażystów. Witraże w budującym się właśnie pierwszym kościele katolickim w Pruszczu były jednym z jego pierwszych zleceń. Niedługo po ukończeniu pruszczańskich witraży Landmann opuścił Gdańsk i udał się do zachodnich Niemiec, gdzie rozwijał swoją pasję pod okiem znanych witrażystów i mozaikarzy tego okresu. Z czasem sam Landmann stał się jednym z najważniejszych artystów kraju. Tematy swoich dzieł w naturalny sposób wiązały się z sacrum, gdyż to właśnie kościoły są naturalnym miejscem dla tej formy artystycznej. Istniejące od kilku lat Archiwum Theo i Ruth (jego małżonki) Landmann skatalogowało dotychczas niemalże 400 dzieł artysty. Z czego zaledwie kilka można podziwiać w Polsce.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E