Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Piraci, rycerze, żołnierze, szlachta i łucznicy. To czeka nas na Faktorii

W sobotę 27 czerwca w Faktorii w Pruszczu Gdańskim odbędzie się wyjątkowa impreza. Dzięki udziałowi rekonstruktorów z różnych epok oraz konferencji popularnonaukowej zwiedzający dowiedzą się jak zmieniały się militaria na przestrzeni czasu.

Wehikuł Czasu to cykliczna impreza przybliżająca historię militarną Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Twierdzy Wisłoujście. W 2015 roku rekonstruktorzy i młodzi naukowcy przeniosą się na rekonstrukcję Faktorii z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim, będącą jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Na imprezie pojawi się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.

Poznać historię

Rekonstrukcja historyczna to obecnie bardzo popularne hobby. Niewiele jest okresów historycznych, które nie znalazły swych miłośników-rekonstruktorów. To właśnie oni będą pokazywać historię na Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Impreza w Faktorii jest jedną z nielicznych w Polsce, gdzie można zobaczyć rekonstruktorów z tak wielu epok.

- Na majdanie osady staną obozy historyczne. Każdy zwiedzający będzie mógł przymierzyć średniowieczną zbroję lub zaciągnąć się do floty kaperskiej - opowiada Maciej Flis z Kompanii Kaperskiej - oprócz tego rekonstruktorzy poszczególnych epok będą prezentować swój sprzęt oraz umiejętności. Zdradzę tylko, że będzie głośno - zarówno od wystrzałów z muszkietów jak i uderzeń broni białej - śmieje się rekonstruktor.

Zwiedzający będą mogli przyglądać się nowożytnym pokazom musztry, turniejom średniowiecznych rycerzy oraz posłuchać gawend historycznych. To jednak nie wszystko, jedna z grup przedstawi...sąd na dawnym okręcie.

To jednak nie wszystko. Z pewnością uwagę widzów wzbudzi Darek Rybacki, który będzie jeździł konno w zbroi husarza. Jeżeli ktoś chce poczuć świat Robin Hooda to na strzelnicy będzie okazja. Do faktorii zjadą się bowiem najlepsi łucznicy tradycyjni z całego Pomorza. Swoją pasję przedstawi również Pirat Daniel z Motławy, gdańscy leib-huzarzy z Gloria Viktoria oraz rekonstruktorzy II wojny światowej z Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Fort" Na najmłodszych będą czekać również zabawy plebejskie oraz tańce celtyckie w wykonaniu zespołu Trebraruna. O pruszczański aspekt zadba natomiast GRH Biały Orzeł.

Walki na serio

Jednym z najciekawszych elementów Wehikułu Czasu będą pełnokontaktowe walki rycerskie. Będą to zmagania w ringu na zasadach sportowych. Często mówi się o tego typu imprezach "rycerskie MMA". Trzeba przyznać, że adrenalina oraz dynamika walk jest olbrzymia. Powstały kluby walki oraz narodowe reprezentacje. W tym roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Malborku. Rycerska Kadra Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Również w Pruszczu rycerze nie będą sobie żałowali ciosów. Wcześniej odbędą się też zmagania w turnieju walki.

- Przygotowaliśmy dzienny turniej rycerski na zasadach sportowych, na który zaprosiliśmy najlepszych zawodników z Pomorza i okolic - opowiada Piotr Celej z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici - wieczorem natomiast rycerze wejdą do ringu gdzie zmierzą się w walce na rundy niczym bokserzy czy zawodnicy MMA.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E