Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Muzyczna podróż z Elbląską Orkiestrą Kameralną!

Już 17 lipca br. rusza I edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”*. Festiwal to 6 koncertów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Maestro Marka Mosia, z udziałem genialnego skrzypka Janusza Wawrowskiego w zabytkowych kościołach na terenie Żuław.

Czegoś takiego do tej pory nie było – Festiwal będzie niecodzienną okazją, by usłyszeć piękne, polskie melodie ludowe, ekspresyjne i niezwykle energetyczne. Będą to utwory mistrzów kompozycji, jak np.: Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, Karłowicza czy Kilara inspirowane polską tradycją i rodzimym folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby.

To w nich odzwierciedla się niezwykła polska wrażliwość i emocje. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza wszystkich w muzyczną podróż, podczas której zaprezentuje skarby polskiej kultury. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncert jest bezpłatny!

Pasłęk
17 lipca 2014, Pasłęk, Kościół p.w. Św. Bartłomieja, ul. Pl. Św. Wojciecha 1

Tam odbędzie się pierwszy festiwalowy koncert. Kościół zbudowano w stylu gotyckim około 1350 r. Ołtarz główny pochodzi z 1687 r. Jego środkowa nasada przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVII-wiecznej panoramy Pasłęka. Istotnym elementem są zabytkowe organy kościoła z drugiej połowy XVIII w. wykonane przez organomistrza gdańskiego – Hidenbrandta.

Dzierzgoń
18 lipca 2014, Dzierzgoń, Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, ul. Mickiewicza 1
Budowla wzniesiona w początkach XIV wieku, w stylu gotyckim. Bogate i cenne wyposażenie, pochodzi głównie z okresu po pożarze w 1730 roku. Stanowią je m.in. konstrukcja architektoniczna, cenna snycerska oraz przedstawienia malarskie.

Krzyżanowo/Stare Pole
19 lipca 2014, Kościół p.w. Św. Barbary, Krzyżanowo 13, Stare Pole
Jest najważniejszym zabytkiem Krzyżanowa. Ta gotycka budowla z XIV wieku, usytuowana jest w dawnym centrum wsi. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie barokowe, ale zachowało się również duże gotyckie malowidło ścienne ze sceną Ukrzyżowania z XIV w. Wokół kościoła znajduje się niewielki cmentarz, a całość otacza średniowieczny kamienno-ceglany mur. Aktualna drewniana dzwonnica pochodzi z połowy XIX wieku.

Nowy Dwór Gdański
20 lipca 2014, Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. M. Drzymały 3
Kościół w Nowym Dworze Gdańskim został wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1848-1850. Posiada murowaną, 26-metrową wieżę oraz ambonę z XVIII wieku. We wnętrzu obejrzeć można ołtarz główny na którym znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego z 1872 roku. Całość utrzymana jest w jednorodnej stylistyce.

Pruszcz Gdański
21 lipca 2014, Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Wojska Polskiego 37
Cały zespół zabytków składa się z gotyckiego kościoła, pastorówki oraz kaplicy przedpogrzebowej z murem kościelnym. Świątynię wzniesiono w XIV wieku. Budynek wielokrotnie ucierpiał podczas walk i pożarów. Zachowało się wyposażenie kościoła z bogatym, rzeźbionym z drewna wyposażeniem, m.in. renesansową amboną z 1578 roku, galerią i barokowym prospektem organowym.

Jantar gm. Stegna
22 lipca 2014, Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Gdańska 26a

Historia parafii w Jantarze rozpoczęła się 30 lat temu. Nowoczesny kościół należy do najmłodszych w powiecie nowodworskim. Jest jednak wyjątkowy. Świątynia w Jantarze, jako jedyna w naszym regionie, podzielona jest na dwie części - górną i dolną. Wnętrze kościoła w Jantarze udekorowane jest w nowoczesnym stylu.

*dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”

  • Trasa festiwalu "Muzyka polska na Żuławach"
    Trasa festiwalu "Muzyka polska na Żuławach"

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E