Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

69. rocznica Marszu Śmierci

27 stycznia, o godzinie 10.00, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu Stutthof, znajdującym się przy ulicy Powstańców Warszawy w Pruszczu Gdańskim, odbędą się uroczystości poświęcone 69. rocznicy Marszu Śmierci więźniów Obozu Stutthof. W uroczystości wezmą udział: burmistrz i radni Miasta Pruszcz Gdański, przedstawiciele zarządu Województwa Pomorskiego i Powiatu Gdańskiego, żołnierze 49 Bazy Lotniczej, kombatanci i młodzież.

Pod koniec stycznia 1945 roku funkcjonujący na lotnisku w Pruszczu Gdańskim podobóz KL Stutthof stał się punktem tranzytowym dla setek więźniów, ewakuowanych z głównego obozu i innych filii KL Stutthof. Więźniowie, poganiani przez SS-mannów, brnąc w głębokim śniegu, przechodzili przez Mikoszewo, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, gdzie spędzali noc, Kolbudy, Łapino, Niestopowo, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno. Marsz przerwano 1 lutego z powodu przecięcia jego trasy przez Sowietów. Więźniowie pokonali 120-170 km. Do końca doszło 7000 osób. Z brakujących 4000, połowa to udane ucieczki z trasy marszu i miejsc postojowych, pozostałe 2000 osób to ofiary zimna, głodu i trudów marszu.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E