Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Miejsce Pamięci

Miasto Pruszcz Gdański remontuje miejsce pamięci, które od 1969 roku funkcjonuje na terenie dawnego podobozu kobiecego Aussenarbeitslager Praust bei Danzig przy ulicy Powstańców Warszawy.

– Prace wykonywane są ze środków miasta oraz dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Kultury – mówi Janusz Wróbel, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego. Chcielibyśmy, aby po renowacji to zapomniane od lat miejsce, ponownie przypominało o naszej historii.

Prowadzone przez miasto prace według wytycznych IPN i Pomorskiego Konserwatora Zabytków, objęły wycinkę chorych i martwych drzew oraz przygotowanie terenu pod nasadzenia. Nawieziono warstwę ziemi urodzajnej, posadzono 15 sztuk nowych drzew oraz 70 sztuk krzewów pnących (bluszcze, powojniki). Założono nowy trawnik. Usunięto stare ogrodzenie i ustawiono nowe z paneli stalowych. Wykonano także nową tablicę pamiątkową,  balustradę schodową i słupy do tablic informacyjnych. Poważnym wydatkiem było odnowienie pomnika wraz z cokołem, ułożenie nowego chodnika wraz z obrzeżem. Ten etap prac kosztował  68 249 zł. Ustawiono także cztery ławki parkowe. Wkrótce pojawią się także tablice informacyjne. Łączny koszt zadania to 129 940,53 złotych. Dotacja z  MKDiN wyniosła 99 900 zł.

Jak wynika z informacji pozyskanych przez członków Stowarzyszenia 49 – Miłośników Lotnictwa, pomnik odsłonięto 8 maja 1969 roku. Zbudowali go zaś wojskowi służący w Pruszczu w czynie żołnierskim na 25-lecie PRL. Na odsłonięciu, oprócz ówczesnego dowódcy – płk Jerzy Knyszewski, który dowodził 49 Pułkiem Śmigłowców od lutego 1968 roku do września roku 1972, obecny był Leon Lendzion, syn zamordowanego w Stutthofie, działacza polonijnego Antoniego Lendziona, który sam był także więźniem obozów w Stutthofie i Sachsenhausen.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E