Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Wiosenne porządkowanie miasta i nie tylko

W Pruszczu Gdańskim ruszyły pełną parą wiosenne porządki. Zaczęliśmy od pozbierania śmieci, które nagromadziły się przez zimę. Najwięcej śmieci, przede wszystkim butelek nagromadziły osoby, spożywające alkohol w sąsiedztwie ul. Olszewskiego i Wróblewskiego, w parku przy ul. Mickiewicza, wzdłuż Raduni na wysokości mostu do cukrowni, w parku przy ul. Dworcowej i Obrońców Westerplatte.

- Mimo sprawnie funkcjonującego Gratowiska w dalszym ciągu na poboczach dróg znajdujemy opony, elektrośmieci, stare dywany i wykładziny - mówi Mariola Barzał z Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. Zdarza się że mieszkańcy przerzucają wycięte u siebie gałęzie przez płot na teren miasta.

Straż Miejska zwraca uwagę na porządek na nieruchomościach. W szczególnie drastycznych przypadkach, np. wtedy, gdy na nieruchomościach gromadzone są duże ilości odpadów, właściciele takich nieruchomości są dyscyplinowani i zobowiązywani do uprzątnięcia swoich posesji. Niestety, w naszym mieście jest kilka takich nieruchomości, gdzie z uwagi na toczące się postępowania spadkowe ustalenie odpowiedzialnego za nieruchomość właściciela jest bardzo trudne, czasem wręcz niemożliwe.

Od kilku tygodni nasiliły się także działania Straży Miejskiej i Referatu Gospodarki Komunalnej zmierzające do likwidacji nielegalnych reklam, ustawionych wzdłuż pruszczańskich dróg. Udało się nam doprowadzić do likwidacji większości takich reklam. Jest to o tyle ważne, że w dużej mierze były to reklamy stare połamane, zardzewiałe, swoim wyglądem raczej zniechęcające niż zachęcające do skorzystania z usług reklamodawcy.

- Wcześniej niż zwykle zleciliśmy także sprzątanie chodników i ulic. Tym razem jako pierwsze zamiecione zostały ścieżki rowerowe, gdyż to przede wszystkim rowerzystom pozostałości po zimowym utrzymaniu dróg przeszkadzają najbardziej - dodaje Mariola Barzał.

Wczesna wiosna jest dobrym momentem na wykonywanie prac pielęgnacyjnych drzewostanu. Działać trzeba, zanim w gniazdach pojawiać się ptaki. W tym roku poza cięciami polegającymi na usunięciu posuszu miasto zleciło także usunięcie jemioły ze starodrzewu wzdłuż ul. Wojska Polskiego, przy budynku Urzędu Miasta i przy Wozowni.

Udało się zadbać o miejski lasek na Komarowie. Zimą wycięte tam zostały chore, martwe i połamane świerki. Z poszycia lasu usunięte zostały także krzewy, które przez lata rozrosły się na tyle, że uniemożliwiały swobodne wejście do lasu.

W zamian za wycięte drzewa zasadzonych zostało 600 drzew. Są to buki, graby, dęby i brzozy. Drzewa sadzone były w ten sposób, aby pozostawić alejki, które umożliwią spacerowanie po lesie. Aby cieszyć się lasem już, a nie za lat kilka nasadziliśmy drzewa kilkuletnie.

W tym roku planujemy nasadzenie dużych drzew przy ul. Wojska Polskiego. W ten sposób zamierzamy odtworzyć historyczną, lipową aleję wzdłuż ogrodzenia kościoła Podwyższenia Krzyża Św. Zamierzamy także wymienić chorujące głogi rosnące na Placu Jana Pawła II.

Także w tym roku na nowo zagospodarowana zostanie zieleń wzdłuż ul Grunwaldzkiej na odcinku od budynku Grunwaldzka 25 do budynku Urzędu Miasta. Prace planowane są na jesień, gdyż sadzenie roślin jesienią zwiększa ich szansę na przyjęcie się.

Jak co roku w donicach betonowych pojawiły się bratki. Oko cieszą także niezapominajki i stokrotki. Z niecierpliwością czekamy na to, aby w pełnej krasie ukazały się urządzane późną jesienią ronda (na ul. PCK i przy zjeździe z wiaduktu przy ZSO nr 1) oraz skarpa na tyłach ulicy Niepodległości.

Po zimie wykonany został przegląd placów zabaw. Stwierdzone usterki są obecnie usuwane. W drodze przetargu wybrany został wykonawca remontów nawierzchni betonowych. Już wkrótce usunięte zostaną usterki, które pojawiły się po zimie.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E