Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Przebudujemy ulicę Powstańców Warszawy

W lutym rusza przetarg na przebudowę ulicy Powstańców Warszawy w Pruszczu Gdańskim. To historyczna inwestycja, na którą czekało całe miasto. Dwukilometrowy odcinek ulicy Powstańców Warszawy jest fragmentem uczęszczanej drogi wojewódzkiej nr 227, który nie przechodził remontu od kilkudziesięciu lat.

- Pod koniec ubiegłego roku postanowiliśmy przeznaczyć 18 milionów, które pozostały z niewykorzystanych inwestycji z zakończonego okresu programowania, na przebudowę właśnie tej drogi – mówi Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego. – Dodam, że miasto miało sporą konkurencję. Decyzja o przyznaniu środków to wypadkowa determinacji samorządu, który zdecydował się na udział własny w wysokości siedmiu milionów.

- Od lat zabiegaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim o rozpoczęcie tej inwestycji, dlatego bez wahania zgodziliśmy się dopłacić 7 milionów złotych na jedno z najważniejszych zadań 2014 roku – mówi Janusz Wróbel. – Inwestycja kosztować ma nieco ponad 25 milionów złotych. Całkowicie przebudowany zostanie 2,2 kilometrowy odcinek drogi – od Ronda Żuławskiego do granicy miasta.

Na początku lutego Urząd Marszałkowski ogłosi przetarg. Prace mają rozpocząć się wiosną, koniec inwestycji przewidziany jest zaś na początek roku 2015. Nowa jezdnia będzie miała siedem metrów szerokości. Przebudowanych zostanie pięć skrzyżowań. Gruntownie przekształcone zostanie skrzyżowanie z ulicą Skalskiego, gdzie pojawi się tak zwana centralna wyspa i wytyczone zostaną nowe tory jazdy. To ważne, bo krzyżówka ulicy Powstańców Warszawy ze Skalskiego uznawane było przez specjalistów od infrastruktury drogowej za jedno z najbardziej niebezpiecznych w całym województwie.

Na skrzyżowaniu z ulicą Emilii Plater drogowcy zaplanowali duże rondo, którego konstrukcja umożliwi poruszanie się także dużym pojazdom wojskowym. Udało się je zaprojektować tak, aby ochronić znajdujący się w sąsiedztwie pomnik i przy okazji skutecznie spowolnić ruch samochodów jadących od strony Roszkowa. Pojawi się sześć nowych zatok autobusowych. Na całej długości pojawi się chodnik, (którego dotąd tu nie było) i ścieżka rowerowa. Wymieniona zostanie kanalizacja deszczowa i sanitarna, usunięte zostaną kolizje instalacji, zbudowane zostaną dwie nowe przepompownie.

- Podczas ostatnich prac przy projekcie wnioskowałem dodatkowo o uwzględnienie oświetlenia LED i wprowadzenie na wniosek radnych, jednolitych oznaczeń ścieżek rowerowych także na wjazdach do posesji – dodaje Burmistrz Janusz Wróbel.

  • ul. Powstańców Warszawy przed przebudową (fot. A. Knoch)
    ul. Powstańców Warszawy przed przebudową (fot. A. Knoch)

drukuj ()

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E