Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Jak stary domek odzyskał blask

Przy ulicy Wojska Polskiego 52 w Pruszczu Gdańskim powstał kompleks bliźniaków, który może być modelowym przykładem jak należy, w objęty ochroną konserwatorską obszar dawnego centrum niewielkiej miejscowości, wpisać nową inwestycję, zachowując przy okazji pierwotny charakter miejsca i pierzei.

Przez ponad 100 lat przy ulicy Wojska Polskiego 52 stał niewielki, jasny dom z  werandą. Zakupił go trójmiejski deweloper, który specjalizuje się we wplataniu w funkcjonującą tkankę miejską, nowoczesnej  zabudowy jednorodzinnej.

- Teren za jasnym domkiem nadawał się idealnie do wybudowania kilku bliźniaków. Po zapoznaniu się z planem i formami ochrony, zdecydowaliśmy, że nadal będzie je otwierał biały domek. Tyle tylko, że poddany gruntownemu remontowi - mówi Marcin Kowalczyk, prezes firmy realizującej inwestycję. - Remont budynku okazał się niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Fundament składał się z kamieni i gliny, a cegły łączone są bardzo słabą zaprawą. Konstrukcja dachu i werandy, nadszarpnięta czasem, w zasadzie nie istniała. W tej sytuacji wzmocniono fundamenty, mury oraz położono nową więźbę dachową, osadzoną na specjalnej betonowej konstrukcji. Rozebrano istniejącą murowaną werandę i na jej miejscu odtworzono drewnianą. Nadano jej prostą, elegancką formę, podobnie jak drzwiom wejściowym i oknom. 

Poprawienie funkcjonalności otoczenia budynku nastąpiło w oparciu o materiały naturalne - chodniki i opaski wykonano z kostki granitowej, wyprofilowanie terenu miało na celu stworzenie warunków  do swobodnego wzrostu  nasadzeń oraz łatwości pielęgnacji trawnika. Zachowano też dwa drzewa (orzech włoski). Płot wykonany został z cegły rozbiórkowej w wieku zbliżonym do remontowanego budynku, pozyskanej ze zniszczonego pożarem budynku. Sztachety wykonano z desek podłogowych zerwanych z sopockiego mieszkania. Gwoździe niestety były nowe. Dziś gruntownie wyremontowany budynek spełnia wszystkie nowoczesne normy, ozdabiając przy okazji końcowy fragment ulicy Wojska Polskiego, gdzie w idealny sposób nawiązuje do odnowionego budynku prokuratury, wpisującej się w otoczenie nowej przychodni czy nieodległej biblioteki.

Dziś o godzinie 10.00, rezultaty metamorfozy domku przy ulicy Wojska Polskiego 52 oglądać będzie Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański Janusz Wróbel. Mamy nadzieję, że będzie to także dla Państwa dobra okazja do zapoznania się z tą przykładową konwersją niewielkiej, choć niezwykle wartościowej kulturowo, nieruchomości.

Zapraszamy!

  • Budynek przy ul. Wojska Polskiego 52
    Budynek przy ul. Wojska Polskiego 52

drukuj ()

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E