Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Pruszcz Gdański przyjazny ptakom – odtwarzamy im utracone siedliska

W ramach prac termomodernizacyjnych budynku Zespołu Szkół nr 4 przy ul. Kasprowicza 16 wystąpiło ryzyko zniszczenia siedlisk ptaków, w tym między innymi jerzyka Apus apus, ale również wróbla, kawki, oknówki i gołębi. Wszystkie gatunki ptaków zgodnie z załącznikiem nr 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt objęte są ochroną gatunkową ścisłą i częściową. Zgodnie z przepisami zakazuje się niszczenia ich siedlisk i gniazd.

W związku z tym miasto wykona tak zwaną kompensację przyrodniczą, zdefiniowaną w ustawie Prawo Ochrony Środowiska jako "zespół działań (...) prowadzących do przywrócenia równowagi przyrodniczej na danym terenie, wyrównania szkód dokonanych w środowisku przez realizację przedsięwzięcia i zachowania walorów krajobrazowych". Kompensacja powinna być stosowana zawsze, jeżeli w wyniku realizacji przedsięwzięcia powstają negatywne oddziaływania na środowisko.

- W takim przypadku remonty odbywać się muszą po okresie lęgowym. Po pracach ociepleniowych należy  zawiesić na elewacji odpowiednie skrzynki, które będą mogły być wykorzystane przez ptaki w kolejnym sezonie lęgowym – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. – Warto sprzyjać ptakom i chronić ich cenne gatunki, w tym przypadku przede wszystkim jerzyka, który objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Godną uwagi ciekawostką są działania policji, mające na celu zwiększenie skuteczności ochrony ptaków. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi szkolenia z zakresu ochrony gatunkowej zwierząt, w tym ochrony siedlisk ptaków podczas wykonywania termomodernizacji budynków. Szkolenia prowadzone są dla 16 Komend Powiatowych i Miejskich Policji w województwie pomorskim i mają za zadanie pokazać policjantom, jakie posiadają uprawnienia do karania tych, którzy niszczą siedliska podczas nieumiejętnie prowadzonych prac budowlanych.

Jerzyk (Apus apus) to gatunek średniego ptaka wędrownego. Zamieszkuje niemal całą Europę i dużą część Azji. Pierwotnie jerzyki zamieszkiwały góry, gnieżdżąc się na skałach i wysokich drzewach. Obecnie najliczniejsze populacje znajdują się w miastach i innych ludzkich osiedlach, gdzie gniazdują w murowanych budynkach, kominach, wieżach kościelnych. Większą część życia jerzyk spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Może pozostawać w locie bez przerwy przez 2 do 3 lat. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywa, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jest jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km (wikipedia.pl).

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E