Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Trwa remont budynku przy ul. Grunwaldzkiej 23

Trwa remont zabytkowej nieruchomości, znajdującej się przy ulicy Grunwaldzkiej 23. Prace, dofinansowane z przez Miasto Pruszcz Gdański, obejmą remont pokrycia dachowego, wymianę części elementów więźby dachowej i przemurowanie wszystkich kominów.

Dom przy ulicy Grunwaldzkiej 23 to jeden z najstarszych budynków mieszkalnych, zachowanych do dziś w Pruszczu Gdańskim. Klasycystyczny budynek, pochodzący z około 1823 roku, charakteryzuje się bogatym frontowym ryzalitem, ujętym w formę pilastrów i zwieńczonym przyczółkiem.

Na przełomie XIX i XX wieku do budynku dodano parterowe przybudówki. Do dziś zachowała się tylko jedna, od strony południowej. W czasach swojej największej świetności był to jeden z największych i najbardziej reprezentacyjnych obiektów dawnej Wsi Pruszcz. Od 1874 roku mieścił się tu urząd gminy i urząd stanu cywilnego. Potem kasa oszczędnościowa i drogeria. W 1972 roku trafił do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Dziś funkcjonuje tam popularna księgarnia.
 

  • Remont budynku przy ul. Grunwaldzkiej 23 (fot. A. Czoske)
    Remont budynku przy ul. Grunwaldzkiej 23 (fot. A. Czoske)

drukuj ()

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E