Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Gimnazjaliści zrobią pierwszą dokładną dokumentację XVI wiecznego ołtarza z Pruszcza

Gimnazjaliści z KSN z Pruszcza Gdańskiego wraz profesjonalnym fotografem, zrobią jutro w Muzeum Narodowym serię profesjonalnych zdjęć sławnego ołtarza antwerpskiego z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który od lat znajduje się w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie. Zdjęcia posłużą do stworzenia naturalnej wielkości makiety tego wyjątkowego zabytku, którą będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.

- Pomysł stworzenia naturalnej wielkości ołtarza narodził się dwa lata temu, kiedy trzy panie - Zofia Franciszkiewicz Małgorzata Czarnecka-Szafrańska i Dobrawa Morzyńska rozpoczęły ponownie starania o przywrócenie obiektu miastu – przypomina Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. - Walka o ołtarz nadal trwa, a zgoda na zdjęcia także nie była łatwą sprawą.

- Zarząd Muzeum Narodowego w Warszawie nie chciał zgodzić się na zdjęcia, argumentując to remontem, brakiem możliwości ekspozycji czy zagrożeniem uszkodzenia obiektu – mówi Małgorzata Czarnecka-Szafrańska. – Teraz mamy przyzwolenie i czym prędzej jedziemy, żeby nic się nie zmieniło. Nikt bowiem nie zrobił dotąd dokładnej dokumentacji fotograficznej zabytku. Ta będzie pierwsza.

Pruszczański ołtarz, znajdujący się od końca wojny w Muzeum Narodowym, to jeden z najbardziej okazałych zabytków malarstwa niderlandzkiego w Polsce. Datowany na 1515 rok, jest przypisywany warsztatowi Colijna de Cotera, mistrza działającego w Brukseli na przełomie XV i XVI wieku. Po 1578 r. zabytek trafił do Pruszcza Gdańskiego do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. 

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E