Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

XX-lecie Szkoły Podstawowej nr 4

11 października 2013 r. Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim obchodzić będzie XX-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, chcielibyśmy przedstawić w skrócie historię Szkoły.

Dzieje Szkoły Podstawowej nr 4 rozpoczynają się 25 września 1984 r., gdy na zebraniu Gminnej Rady PRON zapadła decyzja o budowie kolejnej szkoły w Pruszczu Gdańskim.

14 lutego 1985 roku na posiedzeniu Społecznego Komitetu Rady Szkoły ostatecznie ustalono, że miejscem budowy zostanie wolny plac przy ulicy Kasprowicza. Obiekt obliczono na 33 oddziały i 900 uczniów. Budowę rozpoczęto w 1990 roku. Wiele pruszczańskich zakładów ofiarowało swoją pomoc.

Trzy lata później, w roku 1993, oddano do użytku pierwsze skrzydło budynku. Stanowisko dyrektora objął mgr Zygmunt Rzaniecki. Jego zastępcą został mgr Zbigniew Kowal. Dyrektor przejął obowiązki 1 czerwca i natychmiast zaczął kompletować kadrę pracowniczą. Zatrudnił 25 nauczycieli oraz 14 pracowników administracji i obsługi.

14 czerwca 1996 r. nastąpiło oficjalne nadanie szkole imienia Ignacego Jana Paderewskiego.

W roku szkolnym 1995/1996 powstały klasy specjalne. Zastępcą dyrektora nadzorującym nauczanie początkowe i specjalne została mgr Genowefa Milińska.

W roku 1997/1998 rozpoczęto tworzenie klas integracyjnych umożliwiających wspólną naukę i zabawę dzieciom pełnosprawnym i niepełnosprawnym. W roku szkolnym 1999/2000 po raz pierwszy rozpoczęły naukę klasy gimnazjalne. W tym momencie szkoła otrzymała nazwę Zespołu Szkół nr 4. Zastępcą dyrektora została mgr Aleksandra Jachnik.

Kolejny rok szkolny przyniósł zmianę nazwy na Zespół Szkół nr 2, w skład, którego wchodziły Szkoła Podstawowa nr 4 i Gimnazjum nr 2. Klasy I-III przy ulicy Westerplatte stały się integralną częścią „Czwórki”, a wicedyrektorem odpowiedzialnym za nie została mgr Alina Wierzbicka.

W 2003 roku, po odejściu Zygmunta Rzanieckiego do innych obowiązków, dyrektorem szkoły został mgr Tadeusz Zimodro. W tym czasie nastąpiło przywrócenie nazwy Zespół Szkół nr 4.

W 2007 roku doszło do zmiany na stanowisku wicedyrektora – obowiązki Genowefy Milińskiej przejęła mgr Iwona Polańska.

Ze względu na ilość uczniów i pracowników „Czwórka” jest największa szkołą w Pruszczu Gdańskim i jedyną posiadająca oddziały integracyjne. Jej infrastruktura jest przystosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

W okresie dwudziestu lat istnienia szkoły realizowano wiele projektów. Jednym z ważniejszych był udział w programie Sokrates-Comenius. Polegał on na współpracy ze szkołami z Francji, Węgier, Portugalii i Włoch. Grupy nauczycieli i uczniów uczestniczyły w spotkaniach roboczych na terenie swoich szkół, goszcząc pozostałych realizatorów projektu.

Przez wiele lat Zespół Szkół nr 4 współpracował z Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną z Gdańska. Dzięki temu odbyło się wiele koncertów z udziałem ciekawych muzyków i orkiestr z całej Europy.

Od maja 1997 roku utrzymuje się współpraca ze szkołą w Debreczynie na Węgrzech.

Uczniowie szkoły zaangażowani są w działalność charytatywną: przez wiele lat działało szkolne Koło Caritas, istnieje Stowarzyszenie Otwartych Serc im. Jana Pawła II, wolontariat oraz akcja Adopcja Serca. 

Na uwagę zasługuje też działalność sportowa. Niemalże od początku istnienia szkoły uczniowie odnoszą sukcesy w koszykówce, piłce nożnej, judo i siatkówce.

Na terenie szkoły istnieją trzy sale gimnastyczne, sala do judo, dwa place zabaw, sala do zabaw dla najmłodszych „Radosna szkoła”, boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz boisko przy „małej czwórce”. Obecnie trwa budowa nowoczesnego basenu, a gmach szkoły jest modernizowany.

Szkoła jest wyposażona w sprzęt multimedialny najnowszej generacji. Nauczyciele prowadzą lekcje z wykorzystaniem komputerów, projektorów i elektronicznych tablic.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E