Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Nikt nie spodziewa sie kontroli GIODO!

Czy wszyscy przedsiebiorcy mają świadomosc obowiazków zwiazanych z ochrona danych osobowych? Czy dopełniają wymogu rejestracji zbiorów danych? Czy wdrażają w firmach polityki dotyczące bezpieczeństwa i są gotowi na wypadek kontroli GIODO? Praktyka pokazuje, ze nie.

Nawet jesli firmy zdają sobie sprawe z ciążacych na nich obowiazków i wysokich kar za ich nieprzestrzeganie, to często bagatelizują problemy związane z ochrona danych osobowych, skupiając się na innych palących problemach. Trzeba przecież pamiętać o podatkach i deklaracjach, o ZUS i PIP, o przepisach BHP i licznych obowiązkach wynikających z prawa pracy...

W małej firmie wiele z tych formalnosci spoczywa na jednej osobie, często samym przedsiebiorcy. Ochrona danych osobowych spychana jest więc na ostatnie miejsce w kolejce obowiazków do wypełnienia. Dlaczego? Głównie z powodu nieznajomosci przepisów w tym obszarze, ale także dlatego, ze przedsiębiorcy nie czują zagrożenia kontrolą GIODO.

Jak wynika ze sprawozdań Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, liczba kontroli nie jest duza. W 2013 roku przeprowadzono 173 kontrole, rok wczesniej 165. Prawdopodobienstwo, ze kontrola zapuka własnie do naszych drzwi, wydaje sie niewielkie. Czy zatem warto zawracać sobie głowe tym problemem?

Warto! Nawet jesli kogos nie przekonuje to, ze przepisów trzeba przestrzegac, nie moze spac spokojnie. Nikt nie spodziewa sie kontroli GIODO, ale juz kontrole Panstwowej Inspekcji Pracy zdarzaja sie znacznie czesciej. A na mocy porozumienia z konca 2012 roku pomiędzy GIODO i PIP, obie instytucje mogą sprawdzać zarówno przestrzeganie przepisów prawa pracy, jak i ochrony danych osobowych. Na 2014 rok PIP zapowiadała przeprowadzenie aż 88 tys. kontroli. Projekt współfinansowany przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W trakcie kontroli moga wyjsc na jaw nieprawidłowosci zwiazane z przetwarzaniem danych pracowników lub klientów, co bedzie skutkować przekazaniem informacji do GIODO. Trzeba zatem przygotować się zawczasu. Dowiedzieć się, kiedy firma ma do czynienia z danymi osobowymi, jakich zasad należy przestrzegać przy ich przetwarzaniu, jak zorganizować te sfere działalności w firmie i jak dopełnić niezbednych formalności.

Wiedze te, poparta praktycznymi przykładami, można zdobyć w szkoleniu e-learning Akademii PARP "Ochrona danych osobowych w MSP" – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP - Szkolenie w przystepny sposób, na prostych i praktycznych przykładach prezentuje najważniejsze informacje z tego obszaru. Przygotowuje też przedsiębiorce do ewentualnej kontroli GIODO, a także informuje o współpracy GIODO i PIP.

Szkolenie e-learning może przejśc każdy przedsiębiorca lub pracownik, który ma komputer czy notebook z dostepem do Internetu i zarejestruje sie na portalu Akademii PARP. Zapraszamy również osoby planujace działalnośc gospodarczą. Warto by jeszcze przed rozpoczeciem nowego biznesu zastanowiły sie, czy i w jaki sposób beda musiały chronić dane osobowe – dodaje Aneta Grzyb-Hejduk.

Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje sie 46 szkoleń e-learning i 45 szkoleń m-learning. Przedsiebiorcy i pracownicy oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjać bezpłatną nauke. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiebiorczosci i współfinansowany ze srodków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E