Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Informacja dotycząca lokali użytkowych

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie wątpliwościami dotyczącymi obowiązków właścicieli lokali użytkowych w budynkach wspólnot mieszkaniowych informujemy, że zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową”.

Poprzez zmianę ww. ustawy w zakresie dodania w niej art. 2 ust. 3 obowiązującego od 1 lutego 2015 r. wskazuje się wspólnotę mieszkaniową jako podmiot, którego obciążają obowiązki właściciela lokalu użytkowego we wspólnocie wynikające z przedmiotowej ustawy.

Ponieważ ustawodawca nie wprowadził zapisów zawężających grupę właścicieli lokali tylko w odniesieniu do lokali mieszkalnych, treść art. 2 ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma zastosowanie również w przypadku lokali użytkowych.

W związku z powyższym po zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są składać deklaracje za lokale mieszkalne oraz ponosić za nie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, a w przypadku lokali użytkowych w budynkach wielolokalowych, w których ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela lokalu użytkowego m.in. w zakresie zawierania umów na odbiór odpadów komunalnych obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową.

Ponieważ odpadów pochodzących z lokali użytkowych nie można wrzucać do pojemników przeznaczonych dla lokali mieszkalnych, wspólnota mieszkaniowa i spółdzielnia mieszkaniowa mają obowiązek wyposażenia nieruchomości, w której oprócz lokali mieszkalnych znajduje się przynajmniej jeden lokal użytkowy w pojemniki na odpady komunalne przeznaczone dla lokali użytkowych.

drukuj (Informacja dotycząca lokali użytkowych)

« wstecz

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E