Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Jak się Goci nosili…

Przed niemal dwoma tysiącami lat legendarny król Berig i jego podwładni wyróżniali silę wyglądem spośród innych ludów Europy. O tym jak ubierały się germańskie plemiona zamieszkujące teren dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego możemy przekonać się zwiedzając Rekonstrukcję Faktorii.

Jak się Goci karmili...

W pierwszych wiekach naszej ery na terenach, gdzie obecnie znajdują się Żuławy, istniało wielkie jezioro lagunowe, gwarantujące mieszkańcom wybrzeża stały dostęp do morza. Tereny te zamieszkiwali Goci-plemiona germańskie przybyłe ze Skandynawii. Wiedza o ich żywieniu opiera się głównie na kronikach pisarzy sprzed dwóch tysięcy lat. Dzięki informacjom o wspomnianym zalewie wiemy też, że podstawowym składnikiem diety Gotów były ryby.

Jak się Goci zdobili...

Zdobnictwo i biżuteria jest tematem, który z pewnością zainteresuje nie tylko kobiety.  Nasi przybysze ze Skandynawii mieli bardzo rozwinięty zmysł artystyczny. I wbrew temu, że rzymianie nazywali ich barbarzyńcami, dokonania Gotów w tej dziedzinie wcale na to nie wskazują.

Jak się Goci targowali...

O tym, że tereny dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego były prężnym ośrodkiem handlowym wiemy od ponad stu lat, kiedy to znalezione zostały tu pierwsze rzymskie monety. Dwa tysiące lat temu kupcy z całej Europy przybywali tu Szlakiem Bursztynowym po ten cenny kruszec zwany wówczas złotem północy.

Jak się Goci do upadku Rzymu przyczynili...

Historia, którą chcę opowiedzieć miała swój początek na terenie dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego w I wieku naszej ery. W tym czasie przybywały wielką falą ze Skandynawii plemiona gockie. Przeprawiały się przez Bałtyk kończąc podróż w okolicach Pruszcza. Było to możliwe, ponieważ 2000 lat temu tereny obecnego miasta leżały nad jeziorem lagunowym, którego brzegi sięgały aż do Malborka i Elbląga. Z biegiem stuleci linia brzegowa przesunęła się bardziej na północ, pozostawiając po sobie obszary depresyjne.

Jak się Goci leczyli...

O chorobach, na które zapadali ludzie dwa tysiące lat temu wiemy przede wszystkim dzięki badaniom antropologicznym przeprowadzonym na podstawie wykopalisk.

Jak się Goci grzebali...

Jak już wiemy, Goci przybyli na tereny teraźniejszego Pruszcza Gdańskiego przed dwoma tysiącami lat z odległej Skandynawii. Na terenie Pruszcza Gdańskiego archeolodzy odkryli sześć dużych stanowisk cmentarnych z pochówkami gockimi, w których znaleziono mnóstwo artefaktów z czasów, w których plemiona germańskie zamieszkiwały nasze tereny.

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E